شباهت دام افشار با شال

گوسفند شال بهتر است یا افشاری، مقایسه ویژگی و قیمت دو نژاد

مقایسه گوسفند شال با افشاری می تواند برای خریداران این دو نژاد قابل توجه باشد. با توجه به اینکه هر دو دام در دسته بهترین نژاد های گوسفندی در ایران شناخته می شوند، بنابراین سوالات زیادی پیرامون خرید این دو در ذهن افراد وجود دارد. که در این بخش از سایت فروش گوسفند زنده لایوشیپ به بررسی این موارد می پردازیم.

گوسفند افشاری بهتر است یا شال ؟ داشتن ویژگی های منحصر بفرد در هر دو نژاد نسبت به سایر گوسفندان سبب رقابت شدید این دو دام شده است. دامداران به دنبال خرید به صرفه ترین و پر بازده ترین نژاد هستند، بنابراین همواره برای انتخاب این دو نژاد در شک و تردید بوده اند که کدام یک می تواند بهتر باشد.

گوسفند افشاری بهتره یا نژاد شال

همانطور که می دانید تنوع نژاد گوسفندی در ایران بسیار زیاد است و در حدود 29 گونه مختلف در مناطقی از ایران نگهداری می شوند. آنچه که سبب مقایسه گوسفند افشاری با شال شده است، داشتن مزیت های متعدد و بازدهی بالای هر دو نژاد می باشد. به طور قطع می توان گفت که از جنبه های مختلف این دو نژاد نسبت به سایر دام ها از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار هستند. شباهت هایی که در این دو نوع نیز وجود دارد بسیار نزدیک به هم می باشد و تنها در مواردی دارای تفاوت هستند.

ویژگی دام افشاری

شباهت های گوسفند شال با افشاری در موارد متعددی وجود دارد. اصولا افرادی که برای پرورش و پروار بندی نسبت به خرید این دو نژاد اقدام کنند، به دنبال موضوع مقایسه هستند. عزیزانی که قصد خرید گوسفند زنده در تهران و کرج برای کشتار را دارند، نسبت به مقایسه این دو بسیار کنجکاو نیستند. چرا که هر دو برای ذبح می توانند بازدهی گوشتی خوبی داشته باشند.

معرفی گوسفند شال

این نژاد در دسته گوسفندان سنگین دنبه گوشتی قرار می گیرند که علاوه بر این مورد از نظر تولید شیر و پشم نیز در جایگاه مناسبی قرار دارند. استعداد بالا در زمینه وزن گیری و رشد سریع در کنار داشتن خصوصیات متعدد سبب شده است تا به عنوان یکی از پر طرفدار ترین نژاد ها در ایران شناخته شود. که با جمعیت بالا در مناطق مختلفی پرورش داده می شود. این نژاد می تواند برای پروار بندی و حتی کشتار نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

معرفی نژاد افشاری

گوسفندان قزل افشار که معروف ترین نوع این نژاد می باشند را می توان جزو پر جمعیت ترین نژاد های کشور دانست. بازدهی این دام به حدی بالا می باشد که در چندین استان و شهر های داخل هر استان پرورش داده می شوند. میزان بازدهی گوسفند افشاری از جنبه های مختلف سبب شده است تا به دو منظور پرورش جهت پروار بندی و افزایش نسل، و همچنین کشتار مورد توجه قرار گیرند.

تفاوت گوسفند افشار و شال

مقایسه گوسفندان شال و افشار

خرید دام زنده می تواند برای هر شخصی با هدف متفاوتی صورت بگیرد. برای برخی در جهت کشتار و برای قربانی کردن و … و برای عده ای برای پرورش و پروار بندی خرید دام مد نظر می باشد. با توجه به ویژگی هایی که در ادامه ارائه می شود، می توانید برای هر منظوری نسبت به خرید هر یک از نژاد های نامبرده اقدام کنید تا بازدهی بیشتری از خرید خود داشته باشید. در ادامه می توانید به پاسخ مناسبی برای سوال گوسفند شال بهتر است یا افشاری برسید.

از نظر وزن و بازدهی لاشه

هر دو نژاد اعم از میش و قوچ در دسته گوسفندان با وزن بالا و دنبه سنگین قرار دارند. در صورتی که شرایط برای رشد مهیا باشد هر دو نژاد می توانند به وزن بالایی برسند. در میان انواع گونه های گوسفندی در ایران این دو نژاد از وزن خوبی برخوردار هستند. میزان خرید افراد برای کشتار نیز از این دو گونه بیشتر می باشد، چرا که می توانند از نظر گوشتی بازدهی خوبی داشته باشند. بازدهی لاشه گوسفندی برای هر دو نژاد در حدود 55 الی 60 درصد می باشد.

مقایسه شال

متوسط وزن گوسفند زنده در نظر گرفته شده برای دام افشار بین 65 الی 80 کیلوگرم می باشد که این میزان بنا به افزایش سن می تواند بیشتر هم باشد. وزن دام نژاد شال نیز بین 65 الی 75 کیلوگرم می باشد که مقدار نزدیکی به هم می باشد. نوع تغذیه و سایر عوامل همچون جنسیت و … نیز در میزان جثه می توانند تاثیر گذار باشند. به صورت کلی می توان نتیجه گرفت که در این باره تقریبا یکسان هستند.

زیست بوم سازگار

یکی از تفاوت های گوسفنده شال و افشاری را می توان نوع زیست بوم و شرایط سازگار با آنها در نظر داشت. گوسفندان افشاری در مناطقی همچون اردبیل، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، همدان و … که عمدتا دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی هستند می توانند بازدهی خوبی داشته باشند. در حالیکه گوسفندان شال در مناطقی همچون بوئین زهرا در قزوین و … که دارای آب و هوایی گرم و متعادل هستند نگهداری می شوند.

از نظر ویژگی های ظاهری

هر نژادی دارای خصوصیاتی است که به نسبت آنها تشخیص داده می شود. دو نژاد نامبرده نیز در ظاهر دارای تفاوت هایی هستند. از نظر رنگ بندی رنگ گوسفندان شال اکثرا خاکستری روشن و تیره می باشد که از زمان بره بودن تا بلوغ می تواند متغیر باشد. گوسفندان افشاری نیز در بازه رنگی قهوه ای روشن تا تیره و حتی سیاه قرار دارند که در فنوتیپ های مختلف می توان رنگ های متنوع تری را نیز مشاهده کرد.

مقایسه قیمت نژاد قزل افشار با شال

از موارد تشابه گوسفند افشاری و شال می توان به قیمت آنها اشاره نمود. این نژاد ها دارای ویژگی های متعددی نسبت به سایر گوسفندان ایرانی می باشند. برخی بر این باورند که با توجه به این ویژگی ها باید قیمت بیشتری برای آنها در نظر گرفته شود. اما باید گفت که این دو نژاد همراه با سایر گونه های دامی با قیمت مصوب و یکسانی خرید و فروش می شوند.

گوسفندان شال

بره زایی

در مقایسه گوسفند افشاری با گوسفند شال باید به یکی دیگر از موارد مهم و مورد توجه در این بین اشاره کرد. هر دو نژاد به عنوان بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران شناخته می شوند که توانایی دو قلوزایی در آنها نسبت به سایر دام ها بالا می باشد. در این بین دام شال دارای قدرت بیشتری در این زمینه می باشد و به نسبت دام افشار می تواند درصد دوقلوزایی بیشتری را داشته باشد.

مواردی که به رسیدن شما به پاسخ سوال گوسفند شال بهتر است یا افشاری؟ در این بخش به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت. عزیزانی که قصد خرید این دو نژاد به منظور کشتار را دارند می توانند با شماره های درج شده در سایت ارتباط برقرار کنند.

بیتلی https://bit.ly/3fEde48
بی تو ان https://b2n.ir/k61286
زایا https://zaya.io/mzdg9
5 پاسخ
 1. محمدرضا
  محمدرضا گفته:

  فروش انواع گوسفند نژاد شال(میش،قوچ،بره،شیشک و…)
  ارسال به تمام نقاط
  جهت خرید و اطلاع بیشتر تمتس حاصل فرمایید
  09396806835

  پاسخ
 2. محمدرضا شالی
  محمدرضا شالی گفته:

  فروش انواع گوسفند نژاد شال در قزوین
  ارسال به تمام نقاط
  با قیمت مناسب و گوسفند درجه یک
  شماره تماس 09396806835

  (لطفا دقت داشته باشید شماره توسط کاربری که در زمینه فروش شال فعالیت دارد درج شده و لایو شیپ مسئولیتی در رابطه با آن ندارد)

  پاسخ
 3. محمدرضا شالی
  محمدرضا شالی گفته:

  فروش انواع گوسفند نژاد شال
  میش،،قوچ،،بره قوچ و ماده،،شیشک،،و…
  جهت خرید تماس حاصل فرمایید 09396806835
  ارسال هم دارم
  استان قزوین شهر شال
  دامداران و دوستان عزیز شماره درج شده در این بخش توسط کاربران سایت درج شده است، هر گونه خرید و فروش توسط کاربران خارج از مسئولیت لایو شیپ بوده و حتما از خرید خود مطمئن شود.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *