گوسفندان سنگسری

گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می باشد. همانطور که می دانید گونه های مختلف دامی با تنوع زیاد را می توان در مناطق مختلف ایران مشاهده کرد. که با خصوصیات و ویژگی های خاص و منحصر بفرد در دسته بندی های گوشتی، شیری، پشمی و … تقسیم بندی می شوند.

گوسفند زنده سنگسری در دسته دام های گوشتی قرار دارد که می توانند در مدت زمان بسیار کمی به وزن بالایی دست پیدا کنند. این ویژگی خاص سبب شده است تا دامداران زیادی نسبت به پرورش اینگونه اقدام کنند و در نتیجه تقاضای خرید زیادی نیز برای آن وجود داشته باشد.

گوسفند نژاد سنگسری

در میان انبوه گونه های دامی که در سراسر جهان وجود دارند، گوسفندانی که از دسته گوشتی باشند، همواره نسبت به سایرین مورد توجه تر می باشند. این توجه تنها محدود به دامداران نمی شود، بلکه خریداران جهت ذبح و استفاده از گوشت نیز، نسبت به خرید این نوع بیشتر مشتاق هستند. دامداران با خرید بره های شیری از این نژاد نسبت به پروار بندی آنها اقدام می کنند و در آینده در جهت فروش برای ذبح و یا تولید مثل از آنها استفاده می کنند.

دام زنده سنگسری

گوسفند سنگسری به عنوان یکی از معروف ترین دام های گوشتی در میان دام های ایرانی، می تواند برای خرید به صرفه باشد. دامدارانی که می خواهند از نژادی مناسب برای پرورش و در نتیجه بره زایی و همچنین افزایش وزن دام جهت فروش برای کشتار استفاده کنند، می توانند نسبت به خرید این دام اقدام نمایند. خریداران عزیز هم همواره در میان انتخاب های خود، این نژاد را مورد توجه دارند.

خصوصیات ظاهری

در تعریف خصوصیات ظاهری گوسفند نژاد سنگسری باید گفت که رنگ این دام نزدیک به گوسفند افشاری می باشد، رنگ بندی بین قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره و در مواردی کبود و نخودی را می توان رنگ این نژاد در نظر داشت. جثه و اندام های آن به نسبت دام افشار کمی کوچک تر می باشد. همچنین دست و پاچه های آن نیز نازک تر و ظریف تر است. این گونه فاقد دنبالچه هستند و دنبه کوچکی نیز دارند. به صورت کلی می توان گفت که میش و قوچ سنگسر فاقد شاخ هستند و تنها در موارد کمی زائده کوچکی همچون شاخ در جنس نر وجود دارد.

زیست بوم سازگار

یکی از سازگار ترین گوسفندان ایرانی که در عین حال در برابر شرایط سخت نیز بسیار مقاوم هستند، دام زنده سنگسری می باشد. منطقه سنگسر در سمنان را می توان زیست بوم و خاستگاه اصلی این دام در نظر داشت. این دام برای ییلاق به مناطق مختلفی نظیر فیروز کوه، شمیرانات، دماوند و … انتقال داده می شود و برای قشلاق نیز به بیابان های سمنان و ورامین منتقل می شود.

دام سنگسر

ایل سنگسر جمعیت زیادی از این نژاد را در این منطقه پرورش می دهند، و حجم زیادی از محصولات تولیدی دامی از این گونه دام گرفته می شود. در حدود 100 هزار راس از این دام در این مناطق نگهداری می شود. استفاده از شیر برای تولید لبنیات مختلف و ارسال آن به سایر نقاط، سودآوری خوبی برای عشایر و دامداران دارد.

قیمت دام سنگسری

قیمت گوسفنده زنده در مواردی می تواند برای انواع نژاد ها متغیر باشد. در صورتی که دام مورد نظر برای کشتار در نظر گرفته شود، با قیمت مصوب برای خرید و فروش انواع دام معامله می گردد. و در صورتی که برای پروار بندی در نظر گرفته شود، می تواند قیمت متغیری داشته باشد. قیمت این نژاد نیز همچون نرخ در نظر گرفته شده برای سایر نژاد ها می باشد. خرید گوسفند نژاد سنگسری با قیمت مناسب را می توانید از مجموعه لایو شیپ انجام دهید.

وزن گوسفند سنگسری

با توجه به اینکه این نژاد در دسته گوشتی قرار دارد و استعداد بالایی نیز در زمینه وزن گیری دارد، وزن بره سنگسری در هنگام تولد 3 الی 3.5 کیلوگرم می باشد و این مقدار در هنگام از شیر گیری به حدود 24 کیلوگرم می رسد. وزن گوسفند زنده سنگسر نر در هنگام بلوغ در حدود 55 الی 60 کیلوگرم و وزن میش بالغ نیز بین 50 الی 55 کیلوگرم می باشد.

قیمت دام سنگسری

میانگین افزایش وزن روزانه برای این دام در حدود 150 گرم می باشد. بنابراین در صورتی که قصد پروار بندی دام سنگسری را دارید، می توانید با رعایت موارد مورد نظر، این کار را انجام دهید تا این دام در مدت زمان کوتاهی به وزن مناسبی برسد. بازدهی لاشه گوشتی این گونه در حدود 46 الی 48 درصد می باشد که مقدار بالا و مناسبی است.

پشم چینی

گوسفند نژاد سنگسری از پشم با کیفیت و مرغوبی نیز برخوردار است. ویژگی های این دام تنها منحصر به گوشت و بازدهی وزنی نمی باشد، بلکه از نظر پشمی نیز می باشد. پشم با کیفیت آن سبب شده است تا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. میانگین تولید پشم در هر راس به صورت سالانه در حدود 1 الی 2 کیلوگرم می باشد. قطر پشم در این نوع بین 27 الی 39 میکرون می باشد و طول دسته پشم ها 6 الی 21 سانتی متر است.

خرید گوسفند سنگسر

اصلاح نژاد و بره زایی

اصلاح نژاد گوسفند سنگسری در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و برنامه هایی در جهت افزایش توانایی ها در زمینه هایی نظیر تولید گوشت بیشتر، افزایش میزان شیردهی، چند قلوزایی و … برای این دام در نظر گرفته شده است. بیشتر دام ها از این نژاد تک قلوزا هستند و در موارد کمی به صورت دو قلوزا خواهند بود. بره سنگسری بسیار سالم و مقاوم در برابر بیماری ها و شرایط سخت می باشد.

معرفی گوسفند سنگسری با تمامی ویژگی ها در این بخش در جهت آشنایی شما با این دام صورت گرفت. جهت خرید این نژاد برای کشتار و ذبح می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Sheep sangsari

Here we refer to one of the breeds of Iranian sheep called Sangsari sheep, which exists in the north of Semnan in a part called Sangsar. This breed is in the category of meat sheep. Based on our research, we have divided the breed of sheep into three main categories: dairy sheep, wool sheep and meat sheep.
Sangsari sheep have very good characteristics. Its main habitat, as mentioned, is in an area called Sangsar, which is located in the north of Semnan. Since this livestock is one of the best breeds in Iran, many ranchers are breeding and maintaining it.
To buy Sangsari sheep, you can first do the necessary research on the methods and conditions of breeding it. The ranchers of Sangsar region will be the best people who can guide you in this regard.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *