دام زنده سنجابی

گوسفند سنجابی گوشتی-پشمی کرمانشاه

گوسفند سنجابی یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می باشد که با داشتن ویژگی های متعدد و خاص نظر بسیاری از دامداران را به خود جلب نموده است. نگهداری از این نژاد در مناطقی که سازگار با خصوصیات آن می باشد، با جمعیت بالا صورت می گیرد، که نشان از بازدهی بالای این دام دارد.

گوسفند نژاد سنجابی با توجه به خصوصیاتی که دارد در دسته دام های گوشتی-پشمی قرار می گیرد که در هر دو زمینه تولید گوشت و پشم دارای استعداد بالایی می باشد. بنابراین می توانید بهره وری خوبی از خرید و پرورش این نژاد داشته باشید.

گوسفند نژاد سنجابی

انواع گوسفند در هر کجای جهان بر اساس داشتن ویژگی ها و خصوصیات متنوعی در دسته ها و نژاد های خاصی قرار می گیرد. گوسفندان سنجابی نیز به عنوان یکی از پر جمعیت ترین دام های ایرانی، دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر بفردی هستند که سبب تمایز آنها با سایر دام ها شده است. سوددهی بالای این نژاد سبب شده است تا دامداران در مناطق مختلفی از ایران نسبت به خرید و نگهداری از آن اقدام نمایند.

خرید دام سنجابی

تهیه این گوسفندان برای افرادی که قصد خرید گوسفنده زنده جهت پروار بندی و حتی کشتار را دارند، می تواند به صرفه باشد. چرا که قرار گیری در هر دو دسته دام های گوشتی و پشمی سبب شده است تا این دام برای پروار بندی و همچنین کشتار مورد مناسبی باشد. خاصیت وزن گیری آن سبب شده است تا برای هر دو منظور دامی مناسب و به صرفه شناخته شود.

خصوصیات ظاهری

رنگ های سفید و نخودی را می توان رنگ اکثر گوسفندان سنجاب کرمانشاه در نظر داشت. در مواردی قسمت هایی همچون گردن، گوش ها، دست و پا دارای لکه هایی به رنگ قهوه ای و مشکی می باشند. جثه قدرتمند و دست و پا های قوی و تنومند سبب شده است تا این دام توانایی راه پیمایی در مناطق صعب العبور را داشته باشد. همچنین تیپ بدنی به صورتی می باشد که توانایی تحمل شرایط سرد و کوهستانی را داشته باشد.

گوسفنده سنجاب

بدون در نظر گرفتن رنگ و ظاهر، می توان تیپ بدنی این نوع دام را شبیه به گوسفند افشاری در نظر داشت. از نظر نوع اندام، بزرگی و کوچکی قسمت های مختلف بدن و … دارای شباهت های زیادی با دام افشار می باشد. همچنین از نظر منطقه زندگی نیز دارای شرایط یکسانی هستند و در مواردی نیز به صورت مشترک در یک گله نگهداری می شوند. میش و قوچ این دام هر دو فاقد شاخ می باشند.

قیمت گوسفند سنجابی

قیمت دام زنده شهرداری و حتی در مراکز معتبر فروش دام زنده، همواره برای هر روز می تواند مقدار متفاوت و متنوعی باشد. با توجه به اوضاع بازار که دارای ثبات بسیار کمی می باشد، نرخ های اعلام شده می توانند بنا به تاثیر پذیری از برخی از عوامل، می تواند دچار نوسان شود. قیمت دام سنجابی به عنوان یکی از معروف ترین و در عین حال بهترین گوسفندان ایران، همان نرخ مصوب برای خرید و فروش انواع گوسفند می باشد.

زیست بوم

این نژاد جزو گوسفندان سازگار با شرایط آب و هوایی سرد و کوهستان می باشند. مناطق شاه کوه و رودخانه قره سو به همراه روستا های نزدیک به قصبه و روانسر را می توان زیست بوم و خاستگاه اصلی این نوع در نظر داشت. پرورش و نگهداری این نژاد بیشتر در کرمانشاه و شهر های اطراف صورت می گیرد، مناطق دیگری همچون کوه های زنگیلان و کماجار، ویس و خورین نیز را می توان زیست بوم این دام در نظر داشت.

گوسفندان سنجابی

خرید گوسفنده سنجابی

با توجه به اینه خرید این نژاد در راستای استفاده از گوشت و پشم صورت می گیرد. بنابراین می تواند مورد توجه دامداران برای پرورش و نگهداری جهت افزایش وزن، تولید مثل، بهره وری از پشم و … قرار بگیرد. همچنین با توجه به اینکه این دام از جنس گوشتی می باشد و می تواند بازدهی گوشت با کیفیتی داشته باشد، از این رو برای ذبح و کشتار نیز بسیار مورد توجه می باشد.

وزن گوسفند سنجابی چقدر است

متوسط وزن گوسفنده زنده سنجابی همچون سایر دام ها می تواند متاثر از عوامل مختلفی باشد. با توجه به اینکه این دام نیز در دسته گوسفندان گوشتی می باشد، بنابراین می تواند در صورت مهیا بودن شرایط به وزن بالایی برسد. 60 الی 65 کیلوگرم را می توان میانگین وزنی این دام در نظر داشت. با توجه به این خصوصیت می توان گفت که بره سنجابی نیز در هنگام تولد دارای وزن مناسبی می باشد.

دام نژاد سنجابی

تیپ نژادی

با توجه به اینکه این نژاد در مناطق زیاد و در مساحت گسترده ای نگهداری می شود، بنابراین در تیپ های مختلفی وجود دارد. که می توانند از نظر تیپ بدنی، رنگ بندی و … دارای تفاوت هایی باشند. در ادامه به معرفی انواع تیپ های این نژاد می پردازیم.

  • تیپ زردی: در این نوع سر و صورت از محل خط وصل کننده دو چشم به سمت پایین، دارای رنگ قهوه ای می باشد.
  • تیپ کژل: در این تیپ، نوار سفیدی از وسط پیشانی تا روی بینی و پوزه کشیده شده است.
  • تیپ کلول: در این نوع نوار سفید همچون تیپ کژل در این قسمت ها وجود دارد، اما تا بینی و پوزه کشیده نشده است.

معرفی گوسفند نژاد سنجابی به صورت کامل در این بخش صورت گرفت. عزیزانی که قصد خرید این دام و سایر نژاد ها را دارند می توانند از طریق شماره های اعلام شده روی سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *