معرفی گوسفند beltex

گوسفند نژاد بلتکس beltex گوشتی

گوسفند بلتکس خارجی در لیست بهترین گوسفندان در جهان می باشد، که می تواند از جنبه های مختلف برای دامداران سودآور باشد. داشتن مزیت های متعدد و برتر نسبت به سایر دام ها سبب شده است تا این نژاد در این لیست قرار داشته باشد.

گوسفند Beltex از دسته دام های گوشتی می باشد که می تواند در مدت زمان کمی به وزن بالایی برسد. این نژاد با نام گوسفند تکسل Texel نیز شناخته می شود. در ادامه به معرفی خصوصیات منحصر بفرد این دام می پردازیم تا آشنایی کاملی با این دام داشته باشید.

گوسفند بلتکس گوشتی

دسته بندی دام ها اعم از بهترین گوسفندان ایران و جهان به صورت کلی در سه بخش صورت می گیرد، گوسفندان گوشتی، پشمی، شیری. در این میان دامداران بنا به نوع هدفی که از پرورش دام دارند، نسبت به خرید دام اقدام می کنند. گوسفندانی که از نژاد گوشتی باشند همواره مورد توجه تر از سایر نژاد ها هستند. در همین رابطه در این بخش به معرفی گوسفند نژاد بلتکس به عنوان نژادی گوشتی می پردازیم.

گوسفندان بلتکس

زادگاه اصلی این دام در کشور بلژیک می باشد. این نژاد با توجه به بازدهی بالایی که دارد در اوایل سال 1980 به کشور انگلستان صادر شد تا از این طریق جمعیت این دام افزایش یابد و تمامی دامداران امکان بهره وری از این گونه را داشته باشند. این دام در منطقه زیست و خاستگاه اصلی بلژیک با نام بومی texel نیز شناخته می شود.

خصوصیات ظاهری

با توجه به اینکه از نژاد گوشتی می باشند بنابراین جثه بزرگی دارند. اندام هایی همچون دست و پا ها در این دام بسیار قوی و تنومند هستند. داشتن اندام عضلانی این امکان را به دام می دهد که توانایی زیست در مناطق سخت و صعب العبور را داشته باشند. میش بلتکس و قوچ آن نیز فاقد شاخ می باشند و در رنگ بندی سفید شیری تا کمی متمایل به زرد نیز وجود دارند. داشتن چشم های درشت، در کنار گردن و دست و پاهای قوی و کوتاه از جمله خصوصیات این دام می باشد. قد قوچ بلتکس در حدود 60 سانتی متر و میش نیز در حدود 50 سانتی متر می باشد.

بره نژاد بلتکس

یکی از خصوصیات ویژه و منحصر بفرد این نژاد توانایی بالا در باروری می باشد. قدرت بره زایی به میزان بالا و همچنین داشتن کمترین میزان مرگ و میر بره ها در این نژاد سبب شده است تا بسیاری از دامداران نسبت به خرید گوسفند نژاد بلتکس بسیار مشتاق باشند. بره بلتکس همچون بره های گوسفند سافولک سالم و مقاوم در برابر انواع بیماری ها می باشد و دارای خصوصیات دریافتی از ژن مرغوب والدین می باشد.

دام بلتکس

قیمت گوسفندان بلتکس

قیمت گوسفند زنده برای کشتار که قبلا در مورد آن صحبت کردیم، با قیمت گوسفند beltex متفاوت بوده و برای خریدار و فروشنده بسیار مورد اهمیت می باشد. این نژاد بیشتر در جهت پرورش و استفاده از آنها در جهت گسترش نسل استفاده می شوند. قیمت این دام می تواند در خارج از کشور نسبت به مقایسه با قیمت سایر نژاد ها تعیین شود. چرا که نمونه های بسیار کم و نادری از این نژاد ها در داخل ایران وجود دارند. بنابراین نمی توان نرخ مشخصی برای آنها در نظر داشت.

وزن متوسط دام beltex

با توجه به تیپ بدنی و ژنتیک خاص این نژاد، توانایی کسب وزن به مقدار بالا در صورت مهیا بودن شرایط وجود دارد. متوسط وزن گوسفنده زنده که پیش تر برای شما در سایت قرار داده بودیم، یکی از نکات با اهمیت می باشد. بنابراین در رابطه با وزن نژاد بلتکس نر بالغ در حدود 90 کیلوگرم می باشد و برای میش نیز در حدود 70 کیلوگرم در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید که مقدار وزن می تواند نسبت به نوع شرایط برای هر نوع دامی متغیر و متفاوت باشد.

گوسفند بلتکس گوشتی می تواند در زمینه بره زایی نیز بسیار خوب عمل کند و بره های سالم و مناسبی نیز متولد کند. خرید و فروش این نژاد در مجموعه لایو شیپ صورت نمی گیرد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی ارائه شده است.

Beltex sheep

Beltex is the name of a sheep breed in the world. Currently these types of sheep are used for breeding. Although there are a limited number of Beltex sheep in the world, they are rarely used for meat consumption. I mean, even though this breed is a meat sheep, most ranchers buy it for breeding in their herd.
There are some specialized centers in the world whose job is to breed sheep. So they mate a sheep of a particular breed with another breed. In this case, the mating of the two will cause a new breed of sheep to be born. I wanted to tell you that some centers are preparing Beltex sheep for mating with other breeds.
If you want to buy a sheep from Beltex breed, you must first research about it and the necessary conditions for breeding it. The keeping conditions of some sheep are completely different from other breeds and you should get enough information about them before buying. This article is published in the blog section of livesheep.co site to increase the knowledge of farmers and interested people.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *