گوسفنده افشار اصیل

گوسفند نژاد افشاری؛ قیمت و ویژگی های بره قزل افشار

گوسفند افشاری در ایران در دسته دام هایی با خصوصیات منحصر بفرد و پر بازده شناخته می شود. این نژاد با داشتن ویژگی هایی که دارد در بسیاری از شهر ها و استان های ایران نگهداری می شود. دامداران نسبت به خرید گوسفند نژاد افشاری بسیار مشتاق هستند تا بتوانند از بازدهی بالای این دام بهره مند شوند.

قیمت گوسفند و بره افشار به نسبت داشتن ویژگی های خاصی که دارد بسیار مناسب است. به صورتی که علاوه بر خرید به منظور پرورش و پروار بندی، با توجه به داشتن گوشت با کیفیت برای ذبح و کشتار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مجموعه لایو شیپ در زمینه عرضه گستره این نژاد در سطح تهران و کرج فعالیت دارد. این دام در مجموعه ما تنها با هدف کشتار به فروش میرسد.

گوسفند افشاری

اگر به دنبال خرید گوسفندانی هستید که بتوانند به نسبت قیمت و صرفه اقتصادی، بهترین و بیشترین میزان بازدهی را برای شما داشته باشند بهتر است نسبت به مطالعه این مقاله اقدام نمایید. همانطور که میدانید گوسفندان بر اساس ویژگی هایی که دارند در دسته‌های مختلف همچون گوشتی، پشمی، شیری و … تقسیم‌بندی می‌شوند. دامی که در هر سه زمینه فعال باشد می‌تواند سودآوری بسیار خوبی برای دامدار داشته باشد.

خرید دام افشاری

این نوع دام که به عنوان نژاد گوشتی شناخته می‌شود، می‌تواند دامی مناسب و سودآور برای دامداران و حتی خریدارانی که قصد ذبح و قربانی کردن آن را دارند، باشد. چرا که گوسفند نژاد افشاری اصیل ایران می‌تواند علاوه بر وزن‌گیری بالا و تولید گوشت با کیفیت، در زمینه تولید شیر به مقدار زیاد و تولید پشم با کیفیت نیز بسیار مورد توجه باشد. در ادامه به بررسی خصوصیات تولیدی، ظاهری و … این نژاد می‌پردازیم.

قیمت روز گوسفند افشاری

در میان انواع گونه‌های متنوع از این دام، نژاد افشاری اصیل زنجان که با نام قزل افشار نیز شناخته می شود، بیشتر مورد توجه می باشد. این گونه با جمعیت زیادی در بخش های مختلفی پرورش داده می شود و بازدهی خوبی نیز دارد. قیمت گوسفند قزل در بازار بر اساس مقدار وزن و همچنین تعرفه مصوب از سوی نهاد های ناظر تعیین می شود.

برتری‌های این دام بر سایر نژاد ها کاملا مشهود است و معروف بودن آن نیز سبب شده است تا دامداران زیادی نسبت به خرید آن تمایل داشته باشند. شاید همین مورد سبب شود تا فکر کنید نرخ این دام به نسبت سایر نژاد های ایرانی بیشتر باشد، که در این رابطه باید گفت که اینطور نیست. نرخ در نظر گرفته شده برای این دام نیز همسان با سایر نژاد ها می باشد، که این شرایط، امکان خرید با قیمت مناسب را برای همگان فراهم آورده است.

در اینباره بخوانید: قیمت گوسفند و بره زنده

ویژگی‌های ظاهری

شناسایی نژاد دام ها در نگاه اول بر اساس خصوصیات ظاهری صورت می‌گیرد. گوسفندان افشاری نیز دارای ویژگی هایی می باشند که در ظاهر سبب شناسایی آنها می شود. رنگ بندی قهوه یا مایل به قرمز یکدست و همچنین قهوه ای روشن مایل به تیره و حتی رنگ مشکی، را می توان بازه رنگ بندی برای این نژاد در نظر داشت. داشتن جثه قوی و هیکل درشت در کنار دست و پا های قدرتمند از ویژگی های بدنی این دام می‌باشد. در قوچ و میش افشاری شاخ وجود ندارد. دنبه بزرگ و سنگین از جمله ویژگی‌های این دام می‌باشد.

قیمت دام افشار

خرید گوسفندان افشار اصیل

خرید گوسفند نژاد افشاری در تهران و کرج می‌تواند در راستای ذبح و کشتار برای استفاده از گوشت با کیفیت آن صورت گیرد. همچنین با توجه به خصوصیاتی نظیر مقاومت بالا در برابر انواع بیماری‌ها، امکان رشد سریع، سازگار با شرایط سخت، استعداد بالا در زمینه وزن گیری، دوقلوزایی و … بسیار مورد توجه برای پرورش می‌باشد. خرید بره افشاری در راستای پروار‌بندی و رساندن به بلوغ در جهت استفاده برای تولید مثل و یا فروش صورت می‌گیرد. خرید این دام را می‌توانید از مجموعه لایوشیپ انجام دهید.

وزن متوسط گوسفندان افشاری چند کیلوگرم است

همانطور که گفته شد این دام در دسته دام‌هایی از نژاد گوشتی می‌باشد که می‌تواند در کوتاه مدت در صورت مهیا بودن شرایط به وزن بالایی برسد. نگهداری این دام در شرایط متناسب با خصوصیات آن، در نظر داشتن جیره غذایی مناسب و مقوی، در نظر داشتن موارد بهداشتی و درمانی و … می‌تواند سبب شود تا متوسط وزن گوسفند زنده برای نژاد قزل افشار در مدت زمان کمی در صورت پرواربندی افزایش یابد.

وزن قوچ افشاری بالغ را می‌توان در حدود 85 الی 95 کیلوگرم و وزن میش بالغ در این نژاد را می‌توان در حدود 75 الی 80 کیلوگرم در نظر داشت. این مقدار می‌تواند برای 5 ساله دوم زندگی دام رقمی بالاتر باشد. وزن بره نیز به نسبت سایر بره‌ها در هنگام تولد بالاتر می‌باشد. وزن هنگام تولد بین 4 الی 5 کیلوگرم، وزن 3 ماهگی در صورت شیرخوری منظم به 28 کیلوگرم نیز می‌رسد. در ادامه با در نظر داشتن علوفه و مواد مقوی مناسب برای بره وزن بره 6 ماهه می تواند در حدود 40 کیلوگرم نیز باشد.

بره نژاد افشاری

قیمت بره افشار به نسبت سایر بره ها از نژاد های شیری و … بسیار مناسب می باشد، در همین رابطه همواره خرید بره شش ماهه و … مورد توجه دامداران بوده است. بره های این نژاد توانایی رشد سریع را دارند و از این رو می توانند در کوتاه مدت به وزن خوبی برسند و برای ذبح و یا فروش در جهت پرورش مورد استفاده قرار گیرند. خرید بره قزل افشار در میان انواع گونه های این نژاد بیشتر مورد توجه می باشد.

قوچ افشار

پراکنش

سطح پراکنش این نژاد با توجه به خصوصیات ویژه ای که دارد بسیار گسترده می باشد. این دام بسیار متناسب با آب و هوای سرد و کوهستانی می باشد، بنابراین باید در مناطقی با چنین اقلیمی نگهداری شود تا بازدهی بالایی داشته باشد. استان های آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، اردبیل، کردستان، همدان و … مناطق اصلی جمعیت بالای این دام هستند . جمعیت این نژاد را می توان در سطح این شهر ها در حدود 2 میلیون راس در نظر داشت.

انواع واریته

این دام با توجه به اینکه در مناطق زیادی پرورش داده می شود و جمعیت بالایی نیز دارد، واریته‌های مختلفی دارد که با فنوتیپ‌های متنوع در دسته های متنوعی در نظر گرفته شده اند. در راستای آشنایی شما با انواع گوسفندانی که در این نژاد تقسیم بندی می شوند در ادامه به معرفی انواع واریته این دام می‌پردازیم.

گوسفند قزل افشار زنجان اصیل

نامگذاری این واریته بر اساس نوع رنگ آن صورت گرفته است. قزل در کلمه به معنای قرمز سیر و متمایل به قهوه ای روشن می باشد. پشم ضخیم و کم پشت و سر بزرگ تر از جمله تفاوت های این واریته با نژاد اصلی می باشد. این نوع بیشتر در مناطق زنجان، آذربایجان غربی و شرقی دیده می شود. قهوه ای تیره و حتی مشکی نیز در قسمت هایی از بدن این واریته همچون صورت، دست و پا دیده می شود. این واریته با رنگ متمایل به سیاه با نام گوسفند قره قزل افشار شناخته می شود.

انواع گونه های این نژاد:

  • آق افشار
  • قاشقا افشار
  • قمر افشار

میش افشار

آق افشار، قاشقا افشار، قمر افشار

در دام آق افشار تمامی رنگ بندی بدن به صورت سفید می باشد و هیچ گونه لکه ای در آن وجود ندارد. جمعیت آق افشار در مقایسه با سایرین بسیار کم می باشد و برخی معتقدند که این واریته حاصل انتقال ژن مغلوب آلبینیسم می باشد. دام قاشقا نیز تمامی خصوصیات نژاد اصلی را در خود دارد، با این تفاوت که در قسمت پیشانی دارای یک لکه سفید می باشد. داشتن رنگ متمایل به خاکستری سبب شده است تا نام قمر افشار بر نوعی از این گوسفندان گذاشته شود.

دو قلوزایی

گوسفند نژاد افشاری به عنوان یکی از بهترین گوسفندان چند قلوزا در ایران شناخته می شود. این دام تمامی خصوصیاتی که یک دام کامل باید داشته باشد را در خود دارد. درصد دو قلوزایی بالا سبب شده است تا دامداران به دنبال بهره مندی از دو بره در هر بار زایش و همچنین استفاده از شیر و پشم مناسب، نسبت به نگهداری از این دام اقدام نمایند. تغذیه مناسب و در نظر داشتن اقدامات ویژه می تواند سبب افزایش درصد باروری و چند قلوزایی در این نژاد شود.

قزل افشار

طرح توجیهی اصلاح نژاد افشار

این نژاد برتر می تواند در زمینه تولیدی بسیار فعال باشد. قابلیت های این دام می تواند افزایش داشته باشد، از این رو در سال های اخیر طرح اصلاح نژاد گوسفندان افشاری توسط مراکز تحقیقاتی در دستور کار قرار گرفته است تا بتوان افزایش بازدهی این نژاد را ممکن ساخت. این طرح در راستای افزایش قدرت باروری و چند قلوزایی، مقاوم سازی در برابر بیماری ها، افزایش توان شیردهی روزانه و … صورت گرفته است.

گوسفند افشاری اصیل زنجان و سایر شهر ها همچون اردبیل، همدان و … در این بخش به صورت کامل معرفی گردید. این دام با داشتن گوشت مناسب و با کیفیت برای کشتار نیز در نظر گرفته می شود. خرید این دام با قیمت مناسب را می توانید از مجموعه لایوشیپ انجام دهید تا علاوه بر خرید دامی سالم از خدمات قصابی و حمل و نقل رایگان نیز بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *