گوسفنده افغانستان

انواع نژاد گوسفندان افغانستان؛ قیمت و ویژگی ها گوسفند افغان

انواع نژاد گوسفندان افغانستان در دسته گوشتی و شیری در مواردی مشابه با دام های ایرانی می باشند. با توجه به اینکه خصوصیات هر دامی می تواند نسبت به موقعیت جغرافیایی و سایر عوامل، متنوع باشد، بنابراین دام هایی که در این کشور پرورش داده می شوند نیز از گونه های مختلف و با خصوصیات متنوع هستند.

گوسفند نژاد افغانی و سایر نژاد ها در هر نقطه از جهان همچون دام هایی که در ایران وجود دارند، در دسته های مختلفی نظیر گوسفندان پشمی، گوشتی، شیری و … دسته بندی می شوند. دامداران بنا به نیاز خود و میزان بازدهی هر دامی نسبت به خرید نژاد مورد نظر خود اقدام می کنند.

معرفی انواع گوسفندان افغانستان

افغانستان به عنوان یکی از کشور هایی که در زمینه پرورش دام و دامداری بسیار فعال می باشد و جمعیت زیادی در آن مشغول به این شغل هستند شناخته می شود. قدمت پرورش دام و اهلی کردن انواع نژاد های دامی در این کشور به حدود 9 هزار سال پیش بر می گردد. نژاد های متفاوتی در مناطق و شهر های این کشور وجود دارند که می توانند از جنبه های مختلف برای دامداران و اقتصاد کشور بازدهی داشته باشند.

خرید دام افغانی

این کشور همچون ایران دارای اقلیم های متنوع و مراتع گسترده در سطح کشور می باشد. که این شرایط امکان دامپروری در سطح گسترده را برای مردم این سرزمین فراهم آورده است. گوسفندان و بره افغانی در دسته با کیفیت ترین و پر بازده ترین دام هایی می باشند که علاوه بر تامین نیاز های داخلی کشور در زمینه تولید گوشت، لبنیات و … برای صادرات به سایر کشور ها نیز مورد توجه قرار می گیرند. در ادامه به معرفی نژاد های گوسفندی در افغانستان می پردازیم.

گوسفندان بدون دنبه افغانی

اگر بخواهیم که به صورت کلی دام زنده افغانی را به دو دسته عمده تقسیم بندی کنیم، باید بگوییم که یکی از دسته های آن، مربوط به نژاد های بدون دنبه می باشد. این گوسفندان جمعیت کمی را شامل می شوند و در سطح مناطق و شهر های مختلف نگهداری می شوند. گوسفند عربی و ترکی افغانستان از جمله نژاد های این دسته هستند که در نزدیکی مرز های ایران پرورش داده می شوند.

بره نژاد افغانی

گوسفندان دنبه دار افغانستان

نوع دیگری از دام های این کشور در دسته دام های دنبه دار قرار می گیرند. بزرگترین جمعیت دام کشور شامل این نژاد می باشد که در انواع مختلفی نیز وجود دارند. دام هایی که در این دسته قرار دارند با اقلیم های موجود در این کشور سازگاری بیشتری دارند و در نتیجه می توانند بازدهی بالاتری برای دامداران داشته باشند. در ادامه به معرفی موارد شامل این دسته می پردازیم:

  • گوسفند قره قل ( مشترک در بین ایران و افغانستان )
  • نژاد گدیک
  • دام غلجای
  • نژاد هزارگی
  • بلوچی
  • قندهاری
  • و …

علاوه بر این موارد، نژاد های دیگری وجود دارند که به دلیل جمعیت اندک در این بخش از آنها نامی برده نشده. تنوع نژادی در این کشور نیز همچون ایران بسیار است. بنابراین انواع گوسفندان با ویژگی های مختلف در دسترس دامداران خواهد بود.

قیمت گوسفندان افغانستان

قیمت گوسفند افغانی با توجه به اختلاف واحد های پولی دو کشور می تواند مقدار متغیر و متاثر از وضعیت اقتصادی دو کشور باشد. برخی از نژاد های موجود در کشور افغانستان در ایران نیز مشاهده می شوند و با قیمتی که برای سایر نژاد ها در نظر گرفته شده است خرید و فروش می شوند. خرید گوسفندان افغانستان در ایران در مناطق هم مرز با این کشور بیشتر رایج است و سایر نقاط اکثرا نسبت به پرورش نژاد های متناسب با اقلیم خود اقدام می کنند.

برای دسترسی به قیمت گوسفند زنده در بازار ایران می توانید از صفحاتی که برای این منظور تولید کرده ایم استفاده کنید. همانطور که اشاره شد نرخ نژاد افغان را می توان از طریق مرز دریافت کرد.

شناخت گوسفند افغانستانی

دامپروری در افغانستان

جمعیت زیادی از مردم این کشور به دلیل وضعیت جنگ زده این کشور و بحران کار و اشتغال مشغول به دامداری می باشند. وجود چراگاه های گسترده و وسیع در سطح این کشور این امکان را برای افراد به وجود آورده است تا به صورت گسترده نسبت به پرورش انواع دام اقدام نمایند. مساحتی در حدود 47 درصد از مساحت کل کشور را پوشش گیاهی تشکیل داده است.

میش و قوچ افغانی

قیمت گوسفندان افغانی به دلیل داشتن ویژگی های متعدد و منحصر بفرد می تواند قابل رقابت با دام های ایرانی باشد. قوچ افغانستان اگر از نژاد های معروف و پر بازده باشد می تواند توانایی بازدهی گوشتی و یا تولید مثل قدرتمند را داشته باشند. میش افغانی نیز در صورتی که از نژاد مرغوب باشد می تواند حتی به صورت دوقلو زا، بره زایی کند. اکثر نژاد های موجود در این کشور، از توانایی های بالایی برخوردار هستند و در مواردی نیز جزو بهترین گوسفندان چند قلوزا در جهان می باشند.

قیمت دام افغانی

وزن گوسفندان افغانستان چند کیلوگرم است

وزن هر نوع دامی در هر منطقه ای می تواند به نسبت شرایط متغیر و متنوع باشد. در صورتی که تغذیه دام مناسب باشد، از نژاد گوسفندان گوشتی افغانستان، سالم و بدون بیماری باشد، می تواند به وزن بالایی دست پیدا کند. توجه داشته باشید که جنسیت نیز می تواند در میزان جثه و وزن گوسفنده زنده افغانی تاثیر گذار باشد. از این رو وزن گوسفندان افغانی نر به نسبت جنس ماده بیشتر می باشد.

خرید گوسفندان افغانستان توسط سایر کشور های همسایه در سطح گسترده انجام می شود، اما این مورد در داخل ایران به دلیل تنوع نژادی و وجود دام به اندازه کافی رایج نمی باشد. این مقاله در جهت افزایش آگاهی شما در رابطه با انواع نژاد ها ارائه شده است.

Afghan sheep

One of the areas where livestock is also considered belongs to our country, Afghanistan. There are many ranchers in this country and they are satisfied with their jobs. It is important to know that there are many types of sheep breeds in Afghanistan. Among all breeds, some of them are among the best sheep in the world. Of course, we have to say that some Afghan sheep are very productive and they are very suitable for ranchers.
Sheep prices in Afghanistan vary in price based on the breeds that exist. If you are planning to buy Afghan sheep, you can ask the farmers for their purchase and sale prices. Research all the sheep first and then start breeding them.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *