گوساله سمینتال

گاو نژاد سمینتال: بررسی ویژگی های گوساله Simmental

گاو نژاد سمینتال ( سیمنتال) به عنوان یکی از دام های معروف جهان که بخش زیادی از تولیدات دامی را بر عهده دارد شناخته می‌شود. اگر بخواهیم میزان بازدهی این دام را بیان کنیم، باید بگوییم که هیچ کدام از گاو های ایرانی قابل مقایسه و رقابت با این نژاد نیستند.

خرید گاو و گوساله سمینتال Simmental هم اکنون در ایران نیز فراهم می‌باشد. واردات این دام در جهت افزایش بهره‌وری دامداران از پرورش انواع دام صورت گرفته است. انواع مختلفی از این دام در شهر‌های ایران وجود دارد و برای مصارف تولیدی و تولید مثل از آنها استفاده می‌شود تا با افزایش جمعیت این نژاد، امکان سودآوری بیشتری از شغل دامداری برای افراد فراهم شود.

گاو سمینتال اصل

گاو ها به‌ عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و تامین کنندگان نیاز های آدمی شناخته می‌شوند، که در زمینه‌های مختلف همچون تولید گوشت، شیر، چرم و … فعالیت دارند و بخش بزرگی از نیاز‌های انسان در زمینه های نامبرده را برطرف می‌کنند. فعالیت انسان همواره در راستای انجام اموری بوده است که بتواند بازدهی بیشتری از چنین جاندارانی داشته باشد، در همین رابطه نژاد هایی که بتوانند در زمینه تولیدی فعالیت بیشتری داشته باشند، همواره مورد توجه هستند.

خرید گاو سمینتال

گاو سمینتال علاوه بر اینکه می تواند بازدهی خوبی داشته باشد، مزیت‌های دیگری نیز دارد. که از جمله این موارد می توان به مقاوم بودن در برابر بیماری‌های دامی، عدم‌ نیاز به جیره‌غذایی پر‌مصرف و … اشاره کرد. گوساله سیمنتال می‌تواند در مدت زمان کمی به رشد زیادی دست یابد و برای استفاده مناسب باشد. قیمت گاو سمینتال به نسبت سایر گاو ها نیز و درصد بازدهی مناسب و به صرفه می‌باشد.

گاو نژاد سیمینتال در ایران

انواع نژاد های مختلف گاو در ایران وجود دارد که بنا به ویژگی‌ها و خصوصیاتی که دارند در بخش‌ها و شهر‌های مختلف نگهداری می‌شوند. با توجه به اینکه گاو سیمنتال توانایی های بیشتری نسبت به سایرین دارد، واردات آن از سال های دور صورت گرفته است و با توجه به تولید مثل و تولید گوساله های مرغوب از این نژاد، جمعیت زیادی از این نژاد در حال حاضر در کشور وجود دارد. دامداران زیادی نسبت به خرید این دام تمایل دارند تا بتوانند از مزایای پرورش آن بهره‌مند شوند.

قیمت گاو سمینتال

انجام موارد مربوط به خرید و فروش انواع دام بر اساس قیمتی که برای هر کیلوگرم دام به صورت زنده در نظر گرفته می‌شود، انجام می‌گیرد. قیمت گوساله و گاو زنده برای هر روز از سوی نهاد‌های ناظر و مربوط به این موضوع اعلام می گردد، که گاها به دلیل افزایش تقاضا و کمبود در بازار، با نوساناتی همراه خواهد بود. با توجه به اینکه این دام از مزیت‌های بیشتری برخوردار است، بنابراین قیمت گاو سمینتال در مقایسه با سایر نژاد ها بیشتر می‌باشد.

قیمت خرید گاو نر سمینتال

قیمت گوساله نر سمینتال

خرید گوساله نر نژاد سمینتال Simmental یکی از رایج ترین معاملات در بازار دام زنده می باشد که توسط افراد انجام می‌گیرد. گوساله های نر از سایر نژاد ها همواره جهت پروار‌بندی و افزایش وزن برای کشتار و استفاده از گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما با توجه به اینکه قیمت گوساله سمینتال به نسبت سایر نژاد‌ها بیشتر می‌باشد، خرید این گونه برای کشتار انجام نمی‌گیرد. گوساله های نر جهت پروار‌بندی برای استفاده در تولید مثل خریداری می‌شوند. گوساله ماده سمینتال نیز بسیار پر فروش می‌باشد و افراد برای شرکت دادن دو نژاد مرغوب نر و ماده سمینتال در تولید مثل نسبت به خرید این دو مورد اقدام می ‌کنند.

زیست‌بوم

اکثر افراد با شنیدن کلماتی همچون گاو سمینتال آلمانی و … تصور می‌کنند که این نژاد متعلق به این کشور می‌باشد و برای اولین بار از این ناحیه به سایر کشور‌ها ارسال شده است. در این باره باید گفت که این نژاد متعلق به کشور سوئیس می‌باشد. با اکتشاف ویژگی‌های خاصی که در این دام وجود دارد، در راستای بهره وری تمامی دامداران در سراسر جهان از این ویژگی‌ها، به سایر کشور‌ها نیز ارسال شده است.

هم اکنون می توان گفت که این نژاد در کشور هایی با داشتن دامداری های سنتی و صنعتی در جمعیت بالا وجود دارد. کشور هایی از جمله آلمان، ایتالیا و فرانسه جزو اولین کشور های پذیرای این نژاد بوده اند. نکته قابل توجه در این میان این است که اکثر کشور هایی که در زمینه صادرات شیر و لبنیات و فرآورده های دامی بسیار فعال هستند، جمعیت زیادی از این نژاد را در اختیار دارند. این دام در فرانسه با نام پای روژه دوله، پیزاتا روزا در ایتالیا و در کشور آلمان نیز با نام فیک فیه یا همان گاو خالدار شناخته می‌شود.

گاو ماده سمینتال

هزینه نگهداری گوساله سمینتال

شاید برخی از افراد با مطالعه خصوصیات این دام به این فکر بیفتند که مطمئنا هزینه پرورش گوساله و گاو سمینتال بالا باشد و با توجه به میزان بازدهی ای که دارند باید هزینه زیادی نیز برای آنها در نظر گرفته شود. در این باره باید گفت که بر‌خلاف تصور عمومی، پرورش این نژاد نیاز به صرف هزینه بالا و خاصی ندارد. چرا که حتی به نسبت سایر نژاد ها بسیار سازگار تر با جیره‌غذایی و علوفه ضعیف هستند. تغذیه معمولی برای نژادی ایرانی را می‌توان برای این دام نیز در نظر گرفت. البته این بدین منظور نیست که جیره‌غذایی گاو نژاد سمینتال ضعیف باشد، بلکه باید مواد مناسب در جیره غذایی وجود داشته باشد.

ویژگی های ظاهری

داشتن اندام قوی و درشت در مقایسه با سایر نژاد های گاوی را می‌توان اولین مشخصه برای شناخت این دام در نظر داشت. قوی بودن و پهن بودن استخوان بندی در قسمت دست‌ها، پشت و ران‌ها و همچنین لگن پهن از جمله ویژگی‌های بدنی این نژاد می‌باشد. این دام دارای شاخ هایی با اندازه مناسب می‌باشد که ممکن است در برخی از آنها وجود نداشته باشد. از نظر رنگ‌بندی نیز رنگ های سفید و صورتی با داشتن لکه‌های قرمز را می‌توان برای این دام در نظر داشت.

پیشنهاد می‌کنیم بخوانید : قیمت گوسفنده زنده

در این بخش چندین عکس و تصاویر گاوهای Simmental را برای شما قرار داده‌ایم.

میزان شیردهی

شیر با کیفیت و پر از مواد معدنی و پروتئین های ضروری برای بدن در کنار داشتن درصد چربی کم سبب شده است تا شیر گاو سیمنتال به عنوان یکی از بهترین و با کیفیت ترین شیر ها شناخته شود. درصد چربی در حدود 4 درصد می‌باشد که این میزان می تواند در صورت تنوع تغذیه و موارد مصرفی و … متغیر باشد. 4082 لیتر شیر را می توان برای هر دوره شیردهی این نژاد در نظر داشت.

نژاد سمینتال در ایران

وزن گاو سمینتال

با توجه به توصیفاتی که از خصوصیات ظاهری این دام داشتیم، باید وزن بالایی برای آن در نظر داشت. داشتن استخوان های پهن و هیکل درشت امکان کسب وزن به مقدار زیاد را برای این دام فراهم کرده است. وزن گاو نر بالغ سمینتال در حدود 1043 الی 1179 کیلوگرم می باشد. وزن گاو ماده سمینتال بالغ نیز در حدود 658 تا 816 می باشد. این مقدار به نسبت سایر نژاد ها، بسیار زیاد و بی رقیب می باشد.

تلقیح مصنوعی اسپرم سمینتال

گاو سمینتال Simmental تنها از طریق تولید مثل و شرکت دو ژن مرغوب تکثیر نمی‌شود، بلکه در مواردی با استفاده از تلقیح مصنوعی اسپرم نژاد سمینتال این کار انجام می‌گیرد. در صورتی که فردی گاو ماده از این نژاد را در اختیار داشته باشد و بخواهد نسبت به تولد ژن های مرغوب و خالص اقدام نماید می‌تواند نسبت به خرید اسپرم اقدام کند. مراکز مختلفی برای این کار وجود دارند و دامپزشک نیز انجام این کار را بر عهده می‌گیرد.

قیمت گاو سمنتال

مزایای پرورش

 • سازگار با اقلیم‌ها و آب و هوای متنوع
 • مقاوم بودن در برابر بسیاری از بیماری‌‌های دامی
 • داشتن خلق و خوی آرام
 • ماندگاری چندین ساله ( در حدود 15 سال )
 • مقاوم در برابر اسیدوز گاوی، ورم پستان، بیماری‌های گوارشی و مفاصل
 • دو منظوره بودن از جهت تولید شیر و گوشت به مقدار زیاد
 • صرف هزینه کمتر برای پرورش
 • تولید گوساله سمینتال سالم
 • و …

گاو نژاد سمینتال و گوساله آن جزو بهترین نژاد هایی هستند که دامداران می‌توانند برای پرورش انتخاب کنند. سودآوری این نژاد می‌تواند بسیار بیشتر از نژاد‌های معمولی باشد. مجموعه لایو شیپ در زمینه فروش این نژاد هیچ گونه فعالیتی ندارد و این مقاله برای آشنایی شما با این دام ارائه شده است.

Simmental cattle

One of the best breeds of cows in the world is Simmental cows. Their excellent features are very wonderful. They can produce a lot of milk. They also have a lot of meat. In general, Simmental calves can be classified as dairy and beef cattle. Farmers around the world now use this breed on their farms.
These animals have a lot of physical strength and their body is very large. Most do not buy it for slaughter. Because this breed is one of the best dairy cows. But when it comes to old age; They give it to the butcher.
Simmental prices vary from country to country. So if you are going to buy this superior breed animal; You have to go to the center for selling cattle and calves of this type of livestock.
5 پاسخ
 1. وحید خجسته
  وحید خجسته گفته:

  بسیار تا بسیار مفید و موثر بود انشااله با توکل بر خداوند و همت اینجانب جهت خرید چند راس جهت شیر و پروار اقدام مینماییم انشااله که خداوند بزرگ و رحمان و رحیم پشت و پناهم بوده تا بتوانم برای چندین نفر هم اشتغال ایجاد نماییم
  نشانی : استان کرمان / شهرستان ارزوئیه موتور پمپ ش یگ 091324519930 خجسته

  پاسخ
  • hadi
   hadi گفته:

   به دلیل اینکه نمیشه کلیه جزئیات را در بخش نظرات بیان کرد، به زودی در بخش وبلاگ مقاله جامع در رابطه با نژاد مونت بیلیارد منتشر می کنیم.
   دوستان دامدار و با سابقه هم اگر آشنایی لازم را دارند می توانند اطلاعات خود را به دیگر دوستان به اشتراک بگذارند.

   پاسخ
 2. کاظم پیران
  کاظم پیران گفته:

  سلام
  به نظر حقیر شیر این گاو دارای مونومرهای آلی و پلیمرهای معدنی مثل شیشه بلور بوده
  برای بیماران قندی و ضعیف ایمنی پوستی مفید است
  در سوختگیها همچنین برای ضعف گردن
  و اینکه امکان تلقیح خارج رحمی محتمل تر است
  چون تقزیبا شبیه پرندگان است
  و احتیاط از سرما زدگی شان

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *