بازدهی گوشت گوسفند

چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟

اینکه چند درصد از وزن گوسفند زنده گوشت خالص است جزو سوالات مهم است. درصد بازدهی لاشه گوشتی دام یکی از موضوعات مورد توجه برای خریداران دام می باشد. افرادی که نسبت به خرید انواع دام اقدام می کنند، همواره این سوال را در ذهن خود دارند که چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟ در این رابطه همواره آمار و ارقام مختلفی ارائه شده است. در این بخش سعی داریم اطلاعات دقیقی در این رابطه خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.
وزن لاشه گوسفندی در میان انواع دام های مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. چرا که بیشترین میزان خرید دام زنده مربوط به گوسفندان می باشد، از این رو سوالات بیشتری پیرامون این مورد وجود دارد. که در این بخش به صورت جامع این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

میزان گوشت دهی انواع دام زنده

عزیزانی که به دنبال خرید دام برای کشتار و استفاده از گوشت هستند نسبت به اینکه چه مقدار از وزن آن را گوشت خالص شامل می شود، بسیار کنجکاو هستند. در همین رابطه همواره خواهان خرید گوسفنده زنده گوشتی می باشند تا بتوانند مقدار گوشت بیشتری بعد از ذبح آن به دست بیاورند. مجموعه هایی که در جهت ارائه دام کشتار و برای قربانی کردن فعالیت دارند در راستای برطرف کردن نیاز مشتریان مبنی بر در اختیار داشتن دامی که بتواند بازدهی گوشتی بیشتری داشته باشد، همواره نسبت به فروش انواع دام با بازدهی بالا تلاش می کنند.

بازدهی گوشتی دام

با توجه به اینکه انواع دام زنده شامل گوسفند، گاو، گوساله زنده، بره، بز، شتر و … می باشد. و هر یک از این جانداران دارای خصوصیات و ویژگی های متعدد و متفاوتی می باشند، از این رو نمی توان به صورت کلی درصد و یا مقدار خاصی برای تمامی آنها در نظر داشت. چرا که در هر جانداری نیز، نژاد های متنوعی وجود دارد که می توانند از نظر تولیدی و بازدهی بسیار متمایز با سایر نژاد ها باشند.

بازدهی لاشه گوسفندی از نظر تولید گوشت

در پاسخ به سوال چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟ به بررسی گوسفندان می پردازیم. گوسفند به عنوان پر فروش ترین نوع دام در سطح کشور شناخته می شود. که در انواع و نژاد های مختلف وجود دارد و در مراسمات مختلف مذهبی و مناسبتی و حتی برای مصرف خانوار ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی گوسفندان به سه دسته گوشتی، پشمی، شیری تقسیم بندی می شود. برخی از افراد برای تولید شیر نسبت به تهیه این دام اقدام می کنند که برای این عزیزان درصد بازدهی گوشتی لاشه دام بسیار مورد توجه نمی باشد.

درصد بازدهی گوشت دام

اما خریدارانی که در جهت ذبح و کشتار دام برای استفاده از گوشت، نسبت به تهیه آن اقدام می کنند. نسبت به این مسئله که چند درصد وزن گوسفند گوشت خالص است؟ بسیار حساس می باشند. چرا که همواره به دنبال خرید دامی با بازدهی لاشه گوشتی بیشتر هستند. تهیه دام هایی از دسته گوشتی می تواند بهترین گزینه برای این عزیزان باشد. چرا که در صد بازدهی لاشه در این موارد در حدود 50 و 55 درصد می باشد.

مهمترین عاملی که میزان درصد گوشت دام بعد از ذبح را مشخص خواهد کرد مربوط به وزن گوسفنده زنده روز می باشد. همانطور که قبلا در رابطه با این موضوع صحبت کردیم، این مورد روی قیمت دام نیست تاثیرگذار است.

درصد گوشت دهی گاو

از آنجایی که گاو و گوساله زنده دارای وزن بیشتری نسبت به گوسفندان و سایر دام ها هستند، از این رو می توانند درصد میزان گوشت خالص بیشتری نیز داشته باشند. وجود بافت های عضلانی بیشتر در گوساله به نسبت سایر دام ها سبب شده است تا چربی کمتری در این نوع گوشت وجود داشته باشد. به صورت کلی میزان و درصد بازدهی لاشه گوشتی گاو و گوساله را در حدود 45 الی 60 درصد می توان در نظر داشت.

درصد بازدهی گوشت گاو

گاو سمینتال به عنوان یکی از سنگین وزن ترین و در عین حال بهترین دام ها از نظر تولید شیر و گوشت شناخته می شود. این نوع دام مسلما می تواند بازدهی گوشتی بیشتری به نسبت سایر نژاد ها داشته باشد. اینکه گاو و گوساله از نژاد هایی با توانایی وزن گیری به مقدار بالا باشند در میزان بازدهی از نظر گوشت نیز می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

چند درصد وزن بز گوشت است؟

بز ها دارای نقاط مشترک زیادی با انواع گوسفندان می باشند. از نظر ظاهری و بدنی دارای تفاوت هایی هستند که این دو جاندار را از هم مجزا کرده است. اما به صورت کلی از نظر تغذیه و شرایط زیست و حتی اینکه چه مقدار گوشت دهی داشته باشند، بسیار نزدیک به هم هستند. درصد بازدهی گوشتی بز زنده در حدود 45 الی 55 درصد می باشد. که این مقدار می تواند بنا به وزن و نژاد بز متغیر باشد.

میزان گوشت دهی طیور چند درصد است

مرغ و خروس زنده به عنوان پر مصرف ترین طیور حلال گوشت شناخته می شوند که بخش بزرگی از بازار گوشت سفید از طریق این طیور تامین می شود. وزن کلی انواع نژاد های طیور را می توان بین 3 الی 6 کیلوگرم در حالت عادی در نظر داشت. میزان بازدهی لاشه مرغ و خروس را می توان در حدود 65 الی 80 درصد در نظر داشت. چرا که موارد مصرفی جز گوشت خالص و حتی موارد دور ریختنی در این جانداران نسبت به گوشت کمتر می باشد.

بازدهی گوشتی مرغ زنده

تاثیر نژاد بر درصد بازدهی لاشه گوسفندی

درصد بازدهی لاشه گوشتی برای انواع دام می تواند بر اساس دسته بندی دام متغیر باشد. برای مثال حد نساب بین 45 الی 60 درصد برای انواع دام سنگین همچون گوساله و گاو، در بین این مقدار متغیر می باشد. برای گاو های شیری که توانایی بیشتری در زمینه تولید شیر دارند و نسبتا لاغر می باشند در حدود 45 درصد می باشد و مقدار 60 درصدی متعلق به دامی گوشتی با مقدار چربی کم و گوشت زیاد می باشد. بنابراین اینکه دام از چه نژاد و دسته ای باشد می تواند در این مسئله تاثیر گذار باشد.

چند درصد وزن دام گوشت خالص است؟ پاسخ این سوال برای انواع دام با نژاد ها و وزن های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. جه خرید هر نوع دامی با قیمت بالا و درصد بازدهی گوشتی بالا در هر نقطه از تهران و کرج می توانید از طریق شماره های داخل سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *