پیشگیری از اسهال گوساله و بره

راه های پیشگیری از اسهال گوساله و بره

راه های پیشگیری از اسهال گوساله و بره یکی دیگر از مطالب و مقالاتی می باشد که در رابطه با نگهداری و پرورش انواع دام به بررسی آن می پردازیم. دام های تازه متولد شده مانند گوساله زنده و بره نیازمند اطلاعات بالایی در رابطه با نگهداری و پرورش هستند، زیرا این نوع دام ها در برابر بیماری ها بسیار ضعیف هستند.

در این بین یکی از شایع ترین مشکلاتی که دام های تازه متولد شده با آن روبرو هستند اسهال شدن می باشد، که این مشکل می تواند اثرات مخربی بر روی رشد دام داشته باشد. به این خاطر ما در این بخش از سایت لایو شیپ به بررسی موضوع روش های پیشگیری از اسهال در دام خواهیم پرداخت، تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما دامداران عزیز قرار دهیم.

روش های جلوگیری از اسهال گوساله و بره

دام هایی که تازه متولد شده اند همواره در برابر بیماری های مختلف بسیار ضعیف و شکننده هستند، به این خاطر باید دامداران با دقت به نگهداری این نوع دام ها بپردازند. به این خاطر شما دامداران باید با داشتن اطلاعات کافی درباره چگونگی نگهداری و پرورش گوساله و بره بتوانید به بهترین شکل ممکن به نگهداری آنها بپردازید. در این میان اسهال یکی از شایع ترین مشکلاتی می باشد که گوساله ها و بره های تازه متولد شده ممکن است به آن دچار شوند. و اگر این اسهال طولانی شود ممکن است مشکلات مختلفی همچون ضعیف شدن بدن و اسهال خونی را در پی داشته باشد. به این خاطر شما باید با دانستن راه های پیشگیری از اسهال در دام زنده از بروز و گسترش این بیماری در دام های خود جلوگیری کنید.

درمان اسهال بره

زمانیکه یک گوساله و بره زنده اسهال می شود، به صورت طبیعی تمامی آب و مواد مغذی که باید در بدن او جذب شود از بدن او خارج می شود. و همین امر نیز باعث می شود تا دام تازه متولد شده به رشد کافی نرسد و این امر نیز باعث می شود تا اندازه و جثه دام مورد نظر شما کوچک باشد. اما اگر شما اطلاعاتی در این باره داشته باشید می توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید و از ضعیف شدن گوساله و بره های خود جلوگیری کنید.

گوساله و بره چیست؟

به دام های تازه متولد شده جاندارانی همچون گاو و گوسفند، گوساله و بره می گویند.که این دام ها در اوایل زندگی خود برای ادامه حیات و رشد کافی به شیر مادر خود احتیاج دارند. به این خاطر نگهداری از آنها برای دامداران دارای سختی های می باشد، زیرا این حیوانات به شرایط زندگی و محیط که در آن رشد می کنند بسیار حساس هستند. به این خاطر شما دامداران اگر به دنبال کسب بهترین نتایج و سود قابل توجهی هستید، باید ابتدا اطلاعاتی درباره چگونگی پرورش این گوسفندان به دست بیاورید. تا با این اطلاعات بتوانید به راحتی دام های تازه متولد خود را پرورش دهید و با فروش آنها به کسب درآمد خوبی دست پیدا کنید.

جلوگیری از اسهال گوساله

جلوگیری از اسهال بره و گوساله

امروزه بیماری های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند سلامت و بقای انواع حیوانات مختلف را به خطر بیندازد. در این میان گوساله و بره های تازه متولد شده به عنوان حساس ترین گروه دام شناخته می شوند، که در مقابل بیماری های مختلف بسیار زود به آنها مبتلا می شوند. به این خاطر شما باید توجه داشته باشید که با مراقبت های صحیح و استاندارد مانع از بیماری و ضعیف شدن دام های زنده تازه متولد شده، بشوید. در این بیم اسهال شدید در دام زنده می تواند عواقب و اثرات بسیار بدی را بر روی دام بگذارد و در صورت طولانی شدن به اسهال خونی تبدیل شود. به این دلیل ما در ادامه راه های پیشگیری از اسهال دام را به صورت جامع و اختصاصی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نقش تغذیه مناسب در پیشگیری از اسهال گوساله

راه های مختلفی برای مراقبت صحیح و مناسب از دام های تازه متولد شده وجود دارد. به این صورت که شما بعد از به دنیا آمدن گوساله و بره باید به صورت صحیح و کافی به تمیز کردن و خشک کردن بدن آنها بپردازید. همچنین دومین کاری که باید انجام دهید تمیز کردن و ضد عفونی کردن محل نگهداری، محل تغذیه و آبشخور این نوع حیوانات می باشد. تا با این کار بتوانید باکتری ها و میکروب هایی که در این مکان ها ممکن است وجود داشته باشند را از بین ببرید.

دلایل اسهال گوساله

تغذیه گوساله و بره در روز های ابتدایی از آغوز بسیار مهم و حیاتی می باشد، زیرا این ماده بسیار مقوی و عالی باعث بالا رفتن قدرت سیستم ایمنی بدن دام در برابر بیماری ذات الریه، بیماری کزاز در گاو و همچنین رشد سریع دام خواهد شد. در صورتی که این کارها را انجام ندهید امکان ابتلای گوساله و بره به اسهال ممکن است، به این دلیل باید با دقت فعالیت های لازم را انجام دهید.

شیردهی به گوساله

در این بین باید در دادن شیر به گوساله ها نیز دقت زیادی به کار برد، زیرا در بعضی از مواقع با دادن شیر های نامناسب و کهنه باعث بیماری گوساله خواهید شد. به این صورت که شما با دادن شیر داغ و یا شیر سرد می توانید باعث ابتلای دام تازه متولد شده به اسهال شوید. همچنین شما نباید شیر های کهنه را به گوساله بدهید، زیرا ممکن است حاوی مقادیری میکروب و باکتری باشد و باعث بیمار شدن گوساله شود.

دلیل اسهال بره

نکته مهمی دیگر که باید به آن توجه کند، این مسئله است که از دادن غذا های متنوع به گوساله باید اجتناب کنید و نباید ناگهانی غذا و خوراک آن را تغییر دهید. و در صورت استفاده از مواد و مکمل‌های مختلف و متنوع، سلامت گوساله به خطر می‌افتد و بازگرداندن عادت شیر خوری به حالت قبل بسیار سخت خواهد بود و می تواند عواقب منفی را بر روی رشد دام داشته باشد.

تاثیر محل نگهداری در جلوگیری از اسهال دام

بهترین راه و روش نگهداری از دام های تازه متولد شده این امر است، که آنها را در محیطی افرادی و به تنهایی مراقبت شود. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این محیط باید کاملا ضدعفونی شود و همچنین بستر آن کاملا نرم باشد تا گوساله و بره اذیت نشود. در این بین محل خوراک و آبخور این دامها باید کاملا تمیز و بهداشتی باشد، زیرا این دو تاثیر بسیار زیادی بر روی اسهال شدن دام دارند. به این خاطر شما دامداران عزیز باید توجه بسیار زیادی به محل نگهداری دام و گله خود داشته باشید و در مدت زمان های مشخص به ضد عفونی کردن این مکان ها بپردازید تا میکروب ها و باکتری های بیماری زا از بین بروند.

در این مقاله راه های پیشگیری از اسهال گوساله و بره به صورت کاملا دقیق و جامع به بررسی این موضوع پرداختیم، تا اطلاعات بسیار دقیق و کاملی را در اختیار دامداران قرار دهیم. و آنان بتوانند با استفاده از این اطلاعات با دقت و همچنین با روش صحیح از اسهال شدن دام های خود و همچنین ابتلای آنها به انواع بیماری جلوگیری کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *