وزن گوسفنده زنده

متوسط وزن گوسفند زنده بر اساس نژاد و جنسیت چقدر است؟

متوسط وزن گوسفنده زنده برای خریداران و فروشندگان دام یک امر بسیار مهم می باشد. دقت کنید که انتخاب دام برای ذبح و یا پروار بندی در مواردی بر اساس مقدار وزن به کیلوگرم صورت می گیرد. با توجه به اینکه خرید و فروش دام و تعیین قیمت گوسفند زنده بر اساس وزن صورت می گیرد، بنابراین این مورد به عنوان یکی از عوامل مهم در این زمینه شناخته می شود. در این بخش از سایت لایو شیپ به بررسی آن می پردازیم.

وزن دام زنده می تواند عامل تعیین کننده و نهایی در قیمت گذاری باشد. حتی در برخی از موارد معاملات مربوط به انواع طیور نیز بر همین اساس صورت می گیرد. وزن گوسفنده زنده قیمت امروز را مشخص می کند. به این صورت که وقتی تصمیم به خرید دارید، هزینه نهایی سفارش و خرید بر اساس هر کیلو گرم تعیین خواهد شد.

وزن گوسفنده زنده قیمت را مشخص می کند

متوسط وزن گوسفند زنده

خرید و فروش هر نوع محصولی بر اساس در نظر داشتن معیار های مختلفی صورت می گیرد. برای انجام معاملات مربوط به انواع دام نیز موارد مختلفی در جهت خرید و فروش و قیمت گذاری در نظر گرفته می شود، که وزن مهم ترین مورد در این میان می باشد. تعیین قیمت از سوی مراکز ناظر و مرتبط با این موضوع نیز بر همین اساس صورت می گیرد، برای هر نوع دام زنده نرخی مشخص می شود تا برای هر کیلوگرم قیمت خاصی در نظر گرفته شود.

اینکه چه مقدار به عنوان میانگین وزن گوسفند زنده در نظر گرفته شود، علاوه بر ویژگی های ذاتی و ژنتیکی دام، به نحوه رفتار دامدار نیز بستگی دارد. ویژگی های ذاتی و استعدادی از یک سو می توانند در تعیین میزان وزن گیری گوسفند تاثیر گذار باشند و اینکه دامدار، گوسفند را در چه محیط و با چه شرایطی پرورش دهد نیز بسیار در این مسئله مورد اهمیت می باشد. مسلما اگر دام حتی توانایی افزایش توده بدنی به مقدار بالا را داشته باشد ولی در شرایط خوبی نباشد، با افت کیفیت بدنی و در نتیجه لاغری مواجه خواهد بود.

متوسط وزن گوسفند زنده

عوامل موثر در مقدار وزن گوسفندان

موارد مختلفی می توانند در تعیین اینکه دام چه وزن و چه جثه ای داشته باشد تاثیر گذار باشند. میزان بازدهی هر جانداری می تواند بنا به شرایط مختلف از جنبه هایی متغیر باشد. وزن به عنوان یکی از مهمترین فاکتور ها برای دام زنده محسوب می شود که در این بخش قصد داریم تا به بررسی عوامل تاثیر گذار بر آن بپردازیم.

وزن بر اساس ژنتیک و نژاد

هر نوع دامی دارای خصوصیاتی می باشد که به صورت ذاتی در درون آن نهفته است. با توجه به این خصوصیات، انواع گوسفندان و سایر دام ها نیز در دسته هایی به صورت کلی همچون گوشتی، شیری، پشمی تقسیم بندی شده اند. در این میان بدون شک دام هایی که در دسته گوشتی باشند، وزن بیشتری را می توانند نسبت به سایر دام ها داشته باشند. برای مثال گوسفندان افشاری به عنوان دام هایی از نژاد گوشتی شناخته می شوند که در مقابل سایر گوسفندان شیری از وزن بیشتری برخوردار هستند.

وزن گوسفند بر اساس جنسیت

نر یا ماده بودن دام در مقدار جثه و عوامل دیگری همچون توده بدنی و … تاثیر گذار می باشد. در هنگام خرید بره زنده نیز این مورد بسیار قابل اهمیت می باشد. وزن گوسفنده زنده می تواند متاثر از نر یا ماده بودن نیز باشد. اصولا افرادی که به دنبال خرید دام در جهت پروار بندی و سپس فروش آن هستند نسبت به خرید جنس نر اقدام می کنند. خصوصیات و ویژگی هایی که در دام های نر نهفته است، این امکان را به وجود آورده است که بتوانند جثه بزرگ تری داشته باشند.

متوسط وزن گوسفند

تاثیر محل نگهداری روی وزن گوسفند

جایگاهی که دام در آن نگهداری می شود و محیطی که به صورت سرپوشیده می باشد، در میزان رشد و یا افت دام بسیار تاثیر گذار می باشد. رعایت بهداشت محیط و اقداماتی که در حفظ سلامت دام تاثیر گذار باشد می تواند در رشد دام در هر دسته ای تاثیر گذار باشد. محیط پرورش نامناسب بدون شک می تواند از نظر سلامتی و سایر موارد سبب بروز مشکلات مختلفی برای آنها شود.

در نظر داشتن آبشخور های مناسب جهت نوشیدن آب سالم، در نظر داشتن حمام های ضد عفونی، پوشش مناسب محیط در جهت جلوگیری از ورود و گسترش وجود حشرات موذی و بیماری زا، داشتن تهویه مناسب و … از جمله مواردی می باشد که می تواند از این نظر در میزان رشد و وزن دام تاثیر داشته باشد.

جیره غذایی و تاثیر آن روی متوسط وزن گوسفنده زنده

متوسط وزن گوسفنده زنده ایرانی می تواند با توجه به نوع جیره غذایی که برای آن در نظر گرفته می شود، متغیر باشد. در نظر داشته باشید که دامی از نژاد گوشتی و با استعداد در زمینه وزن گیری در اختیار داشته باشید، در صورتی که جیره غذایی مناسبی برای آن در نظر نداشته باشید، بدون شک با افت توده بدنی و در نتیجه لاغری روبرو خواهد بود. اینکه چه نوع مواد غذایی در اختیار دام قرار بگیرد در میزان رشد آن بسیار موثر است.

تغذیه ای که برای پروار بندی برای مصرف دام در نظر گرفته می شود، بسیار متفاوت با تغذیه معمولی دام ها می باشد. لذا از این مورد می توان نتیجه گرفت که در کنار ژنتیک و سایر عوامل، تغذیه به عنوان اصلی مهم در این رابطه شناخته می شود. در نظر داشتن مواد مفید و مقوی برای دام می تواند سبب رشد دام در کوتاه مدت شود و برعکس.

تشخیص وزن گوسفند

تولید مثل و تاثیر آن روی وزن گوسفند زنده

تولید مثل برای قوچ و میش می تواند به عنوان عامل کاهنده انرژی شناخته شود که سبب می شود دام نتواند نسبت به حالت عادی رشد خوبی داشته باشد. برای قوچ ها انجام تولید مثل می تواند سبب توقف رشد و در مواردی حتی کاهش وزن نیز شود. از سوی دیگر تولید مثل برای میش با توجه به اینکه فرآیند جنین سازی و پرورش و … سبب می شود تا بیشتر انرژی کسب شده صرف پرورش جنین شود، می تواند سبب کاهش توده بدنی شود. دامداران جهت جلوگیری از افت وزنی دام ها در مواردی از تولید مثل و جفت گیری آنها جلوگیری می کنند.

تاثیر زیست بوم در وزن گوسفند زنده

با توجه به اینکه هر نوع دامی سازگار با زیست در منطقه خاص و شرایط آب و هوایی مخصوصی است، بنابراین باید محیطی که در آن نگهداری می شود، کاملا منطبق با شرایط درونی آن باشد. گوسفندانی وجود دارند که میزان بازدهی آنها در مناطق گرم و خشک بیشتر از سایر مناطق است و بنابراین باید دامداران به نسبت محیط و اقلیم موجود، نسبت به خرید انواع دام اقدام نمایند.

ابتلا به بیماری و تاثیر آن روی وزن

اینکه دام مبتلا به بیماری خاصی شود نیز می تواند در میزان رشد آن بسیار تاثیر داشته باشد. واکسینه منظم و در نظر داشتن عواملی که از بروز بیماری پیشگیری کند، می تواند در سرعت رشد و افزایش متوسط وزن گوسفنده زنده موثر باشد. بیماری هایی که مانع تحرک دام می شوند و از سوی دیگر مربوط به سیستم گوارشی می شوند می توانند آسیب زیادی به دام و در نتیجه میزان توده بدنی وارد کنند.

گوسفند چند کیلو است

وزن گوسفند زنده ایرانی

با توجه به اینکه بیشتر نژاد هایی که در ایران وجود دارند برای ذبح و کشتار به مناسبت های مختلف خرید و فروش می شوند، بنابراین بیشتر افراد نسبت به خرید نژاد هایی از نژاد گوشتی تمایل بیشتری دارند، تا بتوانند به گوشت بیشتر و با کیفیت تری دسترسی داشته باشند. از این رو در ادامه به ارائه جدولی متشکل از وزن انواع گوسفند ایران می پردازیم.

نژاد  قوچ میش بره نر 6 ماهه  بره ماده 6 ماهه
 وزن گوسفند افشاری 65-68 کیلوگرم 52-55 کیلوگرم 35-37 کیلوگرم 30-32 کیلوگرم
وزن دام سنجابی 55-57 51-53 33-35  30-32
میانگین وزن گوسفند کردی 50-55 43-47 31-33 28-30
متوسط وزن گوسفندان مغانی 60-63 53-55 30-33 27-30
نژاد تالشی 45-48 42-44 20-22 17-20
وزن گوسفند سنگسری 46-48 38-42 23-25 20-22
نژاد مهربان 56-69 55-58 30-34 25-28
متوسط وزن گوسفنده بختیاری 62-65 53-55 40-42 36-39
میانگین وزن دام فراهانی 53-55 45-47 27-30 25-27
وزن نژاد نائینی 45-47 41-43 30-32 26-28

متوسط وزن بره زنده

با توجه به اینکه خرید و فروش بره نیز همچون گوسفند بسیار رایج می باشد، بنابراین وزن متوسط بره زنده 6 ماهه نیز مورد اهمیت می باشد. فروش بره های شیری بر اساس مقدار نرخ موجود در بازار صورت می گیرد، در این میان افرادی که به دنبال خرید بره شیری و پرواری هستند همواره به دنبال اطلاع از وزن بره زنده 6 ماهه و سایر بره ها هستند. خرید و فروش بره ها برای ذبح و کشتار بر اساس مقدار وزن صورت می گیرد. در نظر داشته باشید که همواره قیمت بره نسبت به گوسفندان بیشتر می باشد.

اینکه میش و قوچی قدرتمند از دو نژاد گوشتی در تولد بره نقش داشته باشند می تواند در تعیین مقدار وزن آن بسیار تاثیر گذار باشد. شیردهی منظم و موجود بودن شیر میش به مقدار کافی برای سیر شدن بره در کنار در نظر داشتن علوفه مناسب و … نیز می تواند در متوسط وزن بره زنده تاثیر گذار باشد.

وزن بره زنده

در این رابطه هم بخوانید: وزن گوساله زنده

وزن غیر واقعی هنگام خرید

شاید به این دلیل است که شما می خواهید در رابطه با وزن گوسفند زنده اطلاعاتی داشته باشید. هنگامی که شما به مراکز خرید مراجعه می کنید، ممکن است وزن غیر واقعی دام را به شما اعلام کنند. منظور این است که یک سری فروشندگان غیر معتبر که پروانه فعالیت هم ندارند وزن گوسفندها را بالا می کشند. به عنوان مثال 40 کیلو را با نام 45 کیلو به مشتری می فروشند. این مورد ممکن است در بخری مراکز اتفاق بیفتد که تنها پیشنهاد ما خرید از مراکز معتبر است. همچنین ممکن است با نمک خور کردن دام ها باعث تشنگی دام ها شوند. در این صورت گوسفندها مقدار زیادی آب می نوشد که حداقل چند کیلو گرم وزن آن را افزایش می دهد. بنابراین این مورد را وزن غیر واقعی می نامیم.

وزن لاشه گوسفندی زنده

اینکه لاشه گوسفندی به چه میزان بازدهی داشته باشد و چند کیلوگرم گوشت و … داشته باشد، کاملا مرتبط با متوسط وزن گوسفنده زنده می باشد. اگر گوسفند از نژاد گوشتی باشد در صورت ذبح می تواند تا حدود 50 الی 60 درصد از وزن به صورت زنده را بازدهی گوشتی داشته باشد. سایر موارد نیز مربوط به وزن استخوان ها و همچنین اعضای داخلی نظیر روده، سیرابی، جگر، قلوه، جگر سفید و … می باشد. وزن کله پاچه نیز بخشی از مقدار کلی را شامل خواهد شد. بازدهی لاشه مربوط به وزن به صورت زنده و همچنین نژاد می باشد.

وزن خالص گوشت گوسفندی بعد از ذبح و قربانی

سوال مهمی که برای بسیاری از افراد پیش آمده است مربوط به میزان وزن خالص گوشت گوسفند بعد از ذبح می باشد. به دلیل اهمیت بالای این موضوع ما یک مقاله مجزا برای آن در نظر گرفته ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتری به مقاله وزن خالص گوشت گوسفندی بعد از ذبح در بخش وبلاگ لایوشیپ مراجعه کنید. لینک مقاله مربوط در ادامه تحت عنوان چند درصد وزن دام گوشتش خاص است؟ مشخص شده است.

متوسط وزن گوسفنده زنده قیمت آن را مشخص می کند و می تواند عامل مهمی در انتخاب و خرید دام باشد. گوسفند سالم و بهداشتی با وزن و قیمت مناسب را می توانید از مجموعه لایو شیپ خریداری نمایید. تا از خدمات ویژه شامل حمل و نقل و قصابی رایگان بهره مند شوید.

حتما بخوانید: چند درصد وزن دام زنده گوشت خالص است

ترازو و باسکول دامکش دیجیتال

نحوه تشخیص وزن گوسفنده زنده؟

بسیاری از افراد تمایل دارند تا بتوانند هنگام خرید دام زنده اعم از: گوسفند و بره، گاو و گوساله، شتر و … به صورت حدودی از روی وزن گوسفنده زنده قیمت آن را تشخیص دهند. این مورد به چند عامل مهم بستگی دارد که ما در این مقاله به مفصل در رابطه با تمامی آنها صحبت کردیم. تنها موردی که می تواند به آن توجه کرد مربوط به متوسط وزن می باشد که داخل جدول به طور کامل این مورد را برای انواع نژادهای مختلف برای هر دو جنس نر و ماده که به ترتیب قوچ و میش نامیده می شوند قرار دادیم.

بهترین مرکز خرید و فروش گوسفندان با وزن واقعی کدام است؟

اگر تا به حال از مجموعه لایو شیپ به آدرس اینترنتی livesheep.co اقدام به خرید گوسفنده زنده کرده باشید بی شک میدانید که این مجموعه تمام تلاش خود را برای جلب رضایت مشتریان خود به کار میگیرد. کلیه دام زنده کشتار روز در این مرکز عرضه و ذبح بهداشتی با وزن واقعی و دقیق به فروش می رسد. اگر تا کنون از جاهای دیگری خرید کرده اید و از متوسط وزن گوسفند زنده خریداری شده اطمینان ندارید می توانید یکبار خرید دام کشتار روز را با ما تجربه کنید.

نحوه افزایش وزن گوسفندان توسط گوسفند فروشان؟

یکی از دیگر سوالات متداولی که بسیاری از مشتریان از ما می پرسند مربوط به نحوه افزایش وزن گوسفند می باشد. به این منظور که برخی از مراکز غیر معتبر چگونه موفق به فروش دام زنده با وزن غیر واقعی می شوند. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متاسفانه روش های بسیاری وجود دارد. یکی از ساده ترین این روش ها مربوط به خوراندن آب نمک به گوسفند می شود که سبب خواهد شد گوسفندان در طول روز مقدار زیادی آب بخورند. یکی دیگر از این نوع روش ها مربوط به دستکاری ترازو می باشد. به طور کلی وقتی از یک مرکز معتبر و قابل اعتماد که دارای مجوز رسمی از شهرداری می باشد خرید کنید، این نوع مشکلات را نخواهید داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *