مزایای مصرف روده گوسفند

خواص روده گوسفندی

خواص روده گوسفندی در طب سنتی بسیار زیاد می باشد، به طوری که استفاده از این بخش برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها توصیه شده است. امروزه با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته از نظر علمی نیز داشتن فواید روده گوسفند برای انسان ثابت شده است.

در صورت خرید گوسفنده زنده می توانید علاوه بر بهره وری از گوشت قرمز با کیفیت، از اندام های دیگری همچون اندام های داخلی نظیر سیرابی، روده، قلوه، جگر و … استفاده کنید. با توجه به میزان تقاضای بالا برای خرید این بخش ها، در برخی از مراکز به صورت مجزا به فروش می رسند.

مزایای استفاده از روده گوسفندی

بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات کامل در رابطه با انواع دام و قسمت هایی از آنها که می تواند حتی در مواردی ارزش غذایی بالاتری از گوشت داشته باشد، تنها از نظر تولید گوشت و لبنیات به دام توجه دارند. این در حالی است که بازار خرید و فروش روده گوسفند، جگر، قلوه، سیرابی و … بسیار داغ می باشد و تقاضای بسیار زیادی برای خرید و تهیه اندام های داخلی قابل استفاده وجود دارد.

مصرف روده گوسفند

روده در انواع دام زنده حلال گوشت قابل استفاده می باشد. این عضو می تواند به سبب خاصیت هایی که دارد سبب بروز تغییرات مثبتی در بدن انسان در جهت پیشگیری و درمان بیماری ها و حتی تامین مواد مورد نیاز برای فعالیت روزانه بدن شود. مقدار مواد مفیدی که در این عضو وجود دارد می تواند با ارزش غذایی گوشت قرمز نیز برابری داشته باشد، بنابراین بسیار پر طرفدار و خوشمزه می باشد.

سابقه مصرف روده گوسفندی

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، خاصیت روده گوسفندی در طب سنتی از زمان های بسیار دور ثابت شده است. بنابراین توصیه به مصرف آن منحصر به زمان حال نمی باشد. بنا به تقاضای زیاد برای مصرف و تهیه این بخش، افرادی نسبت به آماده سازی و فروش این بخش از گوسفند مشغول بوده اند، و با عنوان شغل زهتابی مشغول به فعالیت بوده اند. این افراد در جهت پاک کردن، آماده سازی و فروش روده انواع دام فعالیت داشته اند.

زهتابی

در هنگام پاک کردن و حتی جدا سازی این بخش، رعایت نکات و مواردی می تواند بر کیفیت کار و در نتیجه کیفیت روده قابل استفاده تاثیر گذار باشد. استفاده از این بخش تنها منحصر به مصرف غذایی نمی باشد و برای صنایع دیگری نیز کاربرد دارد. روده نژاد هایی که در مناطق سردسیر و گرمسیر هستند می تواند کیفیت های مجزایی داشته باشد. روده گوسفندانی که در مناطق سردسیر هستند نسبت به سایر گوسفندان در مناطق دیگر سفت تر می باشد. همچنین کیفیت روده گوسفند از کیفیت روده بز زنده بیشتر می باشد.

زهتابی

با توجه به اطلاع افراد از خواص روده گوسفندی و در نتیجه افزایش تقاضا برای خرید این بخش، شغل زهتابی رونق بسیاری داشته است. در این شغل، فرد نسبت به تهیه روده بهداشتی و سالم از کشتارگاه اقدام می کند. در ادامه در راستای آماده سازی، عملیات لش گیری برای پاکسازی روده از هر نوع آلودگی و محتویات داخلی در جهت جلوگیری از تغییر رنگ روده صورت می گیرد. ضد عفونی روده ها با استفاده از محلول آب نمک و سایر موارد صورت می گیرد. در ادامه با توجه به جنس و کیفیت روده، برای استفاده در صنایع مختلف دسته بندی می شوند.

خاصیت روده دام

کاربرد های روده دام زنده

فواید روده گوسفندی تنها منحصر به ارزش غذایی و مواد موجود در آن نمی باشد. بلکه با توجه به داشتن ویژگی های مختلف، در موارد زیادی به کار گرفته می شود. البته توجه داشته باشید که علاوه بر روده گوسفندان، روده سایر دام ها نیر گوساله زنده و گاو نیز در این موارد مورد استفاده قرار می گیرند. خاصیت نرم و منعطف بودن، در کنار محکم بودن و گسسته نشدن سبب شده است تا در صنایع تولیدی نیز کاربرد داشته باشد. در ادامه به معرفی برخی از کاربرد های روده گوسفند می پردازیم.

  •  استفاده برای تولید نخ بخیه
  • ساخت تیر و کمان
  • تولید تسمه و نوار های محکم
  • تولید انواع چادر
  • استفاده در صنعت کفش سازی
  • تولید لاستیک
  • کاربرد در صنعت تولید سوسیس و کالباس
  • استفاده در تولید و ساخت ادوات موسیقی همچون تار و …

صادرات

ایران یکی از بزرگترین صادر کنندگان دام و فراورده های دامی در خاور میانه می باشد. وجود جمعیت بالای گوسفندان رد ایران در نژاد های متنوع سبب شده است تا امکان صادرات گسترده انواع دام وجود داشته باشد. یکی از مواردی که به صورت انبوه از ایران به سایر کشور ها صادر می شود، روده گوسفندی می باشد. بیشترین میزان صادرات روده از ایران به اروپا صورت می گیرد.

خاصیت روده گوسفندی

خواص روده گوسفندی و سایر دام ها در این بخش به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفت. یکی از ارزشمند ترین بخش ها در بین اعضای دام روده می باشد. با خرید دام زنده از مجموعه لایو شیپ و دریافت خدمات قصابی رایگان می توانید از این بخش های خوشمزه و مفید نیز استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *