راه تشخیص سن گاو

آموزش تشخیص سن گاو از روی دندان و شاخ

آموزش تشخیص سن گاو از روی دندان و شاخ می تواند برای افرادی که نسبت به خرید و فروش دام مشغول هستند، بسیار مفید و کارآمد باشد. سن دام یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت گاو و گوساله زنده می باشد، بنابراین باید از سن دقیق آنها مطلع بود تا قیمت گذاری مناسبی بر روی آنها صورت بگیرد.

دامداران و حتی افرادی که می خواهند برای ذبح و کشتار نسبت به خرید دام اقدام کنند، برای دستیابی به دامی سالم و جوان با قابلیت تولید گوشت با کیفیت و همچنین بازدهی بالا، باید از راه های تعیین سن گاو و گوساله مطلع باشند، در همین رابطه در این بخش به بررسی این موضوع می پردازیم.

نحوه تشخیص سن گاو

سن دام یکی از عوامل موثر بر خرید و فروش و حتی تعیین قیمت می باشد. مسلما دام های جوان و با سن کم برای پروار بندی و یا برای ذبح به نسبت دام های پیر بازدهی بیشتر و بهتری خواهند داشت. گاو و گوساله بخش بزرگی از نیاز های آدمی مبنی بر تامین گوشت، شیر و … را برطرف می کنند. اما چگونه سن گاو را تشخیص دهیم؟ در این رابطه باید گفت که راه های متعددی برای انجام این کار وجود دارد.

تشخیص سن گوساله

در دامداری های صنعتی که دام ها در انواع و نژاد های مختلف نگهداری می شوند و تمامی موارد مربوط به تغییر وضعیت دام در جهت بررسی ثبت می شوند، زمان تولد، از شیر گیری، زایش و … ثبت خواهد شد. از این رو نیازی به بکارگیری روش های مختلف برای تعیین سن نیست. اما در مواردی که اطلاعی از سن دام نیست باید از روش هایی که در ادامه معرفی می گردد استفاده کرد.

تعیین سن گوساله از طریق دندان

نحوه تشخیص سن گاو از روی دندان شاید برای نژاد های معمولی که برای کشتار در نظر گرفته می شوند، از اهمیت چندانی برخوردار نباشد. اما در هنگام خرید و فروش مواردی همچون گاو نژاد سمینتال، این مورد بسیار قابل اهمیت است. گوساله ها در هنگام تولد دارای 6 یا 8 دندان پیشین هستند که تا نیمه لثه روی آنها قرار گرفته است. با گذشت زمان لثه از روی آنها کنار رفته و به صورت کامل نمایان می شوند. در ادامه بعد از 12 روز لثه از روی دندان‌ های مرکزی و بعد از سه هفته از روی دندان‌ های میانی و کناری برداشته می ‌شود.

تعیین سن گوساله با شاخ

اولین سائیدگی در یک و نیم گاهی در دندان ها رخ می دهد. در دو ماهگی دندان های میانی دچار سائیدگی می شوند، دندان های جانبی نیز در ادامه همین روند در دو و نیم ماهگی سائیده می شوند. در سه ماهگی گوساله گوشه های دندان های اصلی پیشین قابل رویت خواهند بود.

زمان جایگزینی دندان های شیری گوساله

در زمان شیرخوارگی گوساله، دندان های شیری رشد خواهند داشت و به مرور زمان این دندان ها سائیده می شوند و جای خود را به دندان های اصلی که برای تشخیص سن گوساله به کار می روند، می دهند. بعد از ده ماهگی دندان های شیری به صورت کامل از بین رفته اند و رشد دندان های اصلی بین بیست و یک ماهگی تا سی ماهگی صورت می گیرد. دندان های مرکزی اصلی در 21 ماهگی پدیدار می شوند، دندان های شیری میانی در 30 ماهگی جایگزین و همچنین دندان های جانبی در 39 ماهگی، دندان های گوشه ای در 4 سالگی با دندان های شیری جایگزین می شوند.

تشخیص سن گاو از طریق شاخ

نژاد های گاوی وجود دارند که فاقد شاخ هستند، این روش برای این موارد کاربردی ندارد. در نژاد هایی که شاخ از بدو تولد رشد می کند می توان نسبت به تعیین سن گوساله از طریق شاخ اقدام نمود. طول شاخ گوساله در سه ماهگی در حدود 2 سانتی متر می باشد. این مقدار در 9 ماهگی به 8 سانتی متر تغییر می یابد. به صورت کلی می توان افزایش حدود یک سانتی متری را برای هر ماه در نظر داشت.

روش تشخیص سن گاو با دندان

تعیین سن گاو ماده از طریق حلقه شاخ

در گاو های ماده در بازه زمانی پایان آبستنی، این رشد متوقف می شود. رشد در این نوع بعد از 8 الی 9 ماه دوباره شروع می شود و حلقه های شاخ پدیدار می شوند. دو نیم تا سه سالگی زمان پدیدار شدن اولین حلقه ها در شاخ می باشد. در هر بار گوساله زایی در گاو ماده، یک حلقه در شاخ به وجود می آید. جهت تشخیص دقیق می‌ توان یک یا دو سال را به تعداد گره ‌های شاخ اضافه کرد تا عدد دقیق سن مشخص شود.

آموزش تشخیص سن گاو از طریق شاخ و دندان در این بخش به صورت کامل ارائه گردید. عزیزانی که قصد خرید گاو و گوساله و همچنین خرید گوسفند زنده با قیمت مناسب در جهت کشتار را دارند می توانند از طریق شماره های درج شده در سایت، با مجموعه لایو شیپ در ارتباط باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *