اهمیت سلامت قلب دام

راه های تشخیص سلامت قلب دام

روش های تشخیص سلامت قلب دام یکی از مقالات تخصصی و اختصاصی مرتبط با موضوع، آناتومی بدن حیوانات می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. بدن انسان و حیوانات مختلف همچون گوسفند زنده از بافت ها و عضلات مختلفی تشکیل شده اند، که هر کدام از آنها دارای وظایف خاصی می باشند. اما باید توجه داشت که تمام اعضای بدن نیز مکمل یکدیگر هستند، و هدف آنها زنده نگه داشتن موجود زنده می باشد.

در این میان قلب به عنوان یکی از مهمترین اعضای بدن انسان شناخته می شود، که وظایف مهمی همچون پمپاژ خون در بدن را بر عهده دارد. به این خاطر در این بخش از سایت لایو شیپ به بررسی موضوع راه های تشخیص سلامت قلب دام زنده خواهیم پرداخت، تا اطلاعات دقیق و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

تشخیص سلامت قلب دام زنده

قلب به عنوان مهمترین عامل حیات انسان و سایر موجودات شناخته می شود، که کارکرد سایر اعضا نیز به قلب بستگی دارد. به این خاطر در دام زنده نیز بررسی سلامت قلب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا زمانی که قلب گوسفند دارای مشکل باشد، تاثیرات منفی بر روی رشد و وزن گیری خواهد گذاشت، به این خاطر دامداران باید به این نکته بسیار توجه داشته باشند. البته باید توجه داشت که دامداران باید در زمان بره بودن دام ها از روش های تشخیص سلامت قلب دام استفاده کنند، تا در صورت مشکل در این سنین نسبت به رفع مشکل اقدام کنند. به این خاطر ما قصد داریم تا در ادامه به صورت کلی به معرفی قلب و همچنین اهمیت آن بر روی سلامت دام بپردازیم.

علائم بیماری قلبی دام

قلب نیز خود از اجزا و بخش های بسیار مختلفی تشکیل شده است، که هر کدام از آنها نیز وظایفی را بر عهده دارند. به همین خاطر سلامت قلب می تواند بر جنبه های مختلف کارکرد بدن و سایر اجزا تاثیر مستقیم داشته باشد، و همین امر نیز باعث شده تا دامداران در زمان تولد و همچنین خرید دام توجه زیادی به سلامت قلب گوسفندان داشته باشند. زیرا وقتی که قلب آنها سالم باشد می توانند عملکرد بسیار زیاد و خوبی را از خود نشان دهد.

اهمیت کارکرد قلب در بدن دام زنده

بدن حیوانات همچون گوسفند، گاو، بز و … برای زنده ماندن به انرژی و مواد مختلفی نیاز دارند، که این مواد از طریق تغذیه به دست خواهد آمد. در این بین تمام اعضای بدن باید به این مواد برای کسب انرژی دسترسی داشته باشند. به این خاطر خون وظیفه انتقال مواد مختلف و انرژی را به اعضای بدن به عهده دارد.

درمان بیماری قلب دام

در این میان قلب به عنوان پمپ بدن عمل می کند، که با سرعت خون را به تمام بدن پمپاژ می کند. که این امر باعث می شود تا خون انرژی های لازم را به تمام اجزای بدن حیوانات منتقل کند. از این رو اگر قلب دارای عملکرد خوبی نباشد، پمپاژ خون به درستی صورت نخواهد گرفت و این امر باعث ضعف بدنی جاندار و در مواقعی باعث تلف شدن دام زنده خواهد شد. به این دلیل شما باید بدانید که سلامت قلب دام تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت و حیات موجودات زنده خواهد داشت.

بررسی دقیق سلامت قلب دام

اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم، قلب به عنوان مهمترین عضو تشکیل دهنده در تمام موجودات زنده شناخته می شود. قلب با عملکرد بی نظیر خود قادر است بر روی عملکرد سایر اعضای بدن جانداران نیز تاثیر گذار باشد. به این دلیل در این مقاله به بررسی دقیق عملکرد قلب در بدن دام و گوسفند زنده خواهیم پرداخت، تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار دامداران قرار دهیم. دلیل این امر نیز این نکته می باشد، که مشکل در عملکرد قلب بر روی عملکرد سایر اعضای بدن نیز تاثیر خواهد گذاشت و شما باید بسیار دقیق به سلامت قلب در دام توجه داشته باشید.

حفظ سلامت قلب دام

قلب دام اغلب در زیر سینه یعنی حفره صدری و در حد فاصل دنده های 3 تا 6 می باشد. در این میان عملکرد و صدای قلب دارای دو مرحله مختلفی می باشد، که شما برای بررسی سلامت قلب گوسفند باید به این دو صدا توجه خاصی داشته باشید. با توجه به قیمت روز گوسفند زنده که مقدار بالایی می باشد، به خطر افتادن سلامت قلب دام می تواند سبب متضرر شدن دامدار شود.

بررسی صدای اول قلب

در بررسی صدا های قلب باید بگوییم که صدای اول قلب بم، طولانی و بلند می باشد. این نوع صدا را اغلب با عنوان صدای اول قلب جاندار و همچنین سیستولیک یا صدای عضلانی دریچه ای نیز می شناسند. به این صورت که قسمت بالایی بطن قلب قسمت اصلی تولید این صدا می باشد. انقباض بطن، انقباض میوکارد و بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی مجموعه فرایند هایی هستند که با انجام آنها این صدا تولید می شود و شما می توانید آن را بشنوید. اگر شما در شنیدن این صدا هنجار یا مشکلی را احساس کردید، به معنی اختلال و در قلب دام می باشد و شما باید برای رفع آن با دامپزشک مشورت کنید.

بررسی صدای دوم قلب

صدای دوم قلب دام زنده که با عنوان دیاستولیک یا دریچه ای شناخته می شود، نسبت به صدای اول قلب یک مقدار آهسته تر و کمتر می باشد. این صدا اغلب با بسته شدن دریچه های سینی شکل در قلب دام تولید می شود. شما می توانید در قسمت بالایی قاعده قلب این صدا را بشنوید،  فاصله بین صدای اول تا دوم در مقایسه با شنیده شدن هر دوره صدا بسیار کوتاه تر می باشد. به این خاطر شما در معاینه قلب دام باید تمرکز بالایی داشته باشید، تا بدون مشکل بتوانید هر دو صدای قلب را بشنوید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تولید مناسب این دو صدا نشانه سلامت و عملکرد درس قلب گوسفند می باشد.

پیشگیری بیماری قلبی گوسفند

چگونگی تشخیص سالم بودن قلب گوسفند

شما عزیزان دامدار باید به این نکته توجه داشته باشید، که تنها راه تشخیص سالم بودن قلب دام شنیدن صدای اول و دوم قلب می باشد. به این صورت که کیفیت صدا و عملکرد درست آنها نشان دهنده سالم بودن قلب می باشد. البته در این بین باید بدانید که لازمه انجام این کار شناخت صداهای مختلف به اجزای قلب دام می باشد. به این خاطر در ادامه قصد داریم تا صدای تولید شده از باز و بسته شدن دریچه های مختلف قلب دام را معرفی کنیم، تا از این طریق بتوانیم اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهیم:

  • دریچه سه بخشی : بخش راست، بین مفصل شانه و آرنج
  • دریچه دو بخشی : بخش چپ، پایین خط فرضی گذرنده از مفصل شانه
  • دریچه ششی : بخش چپ، وسط فاصله بین مفصل آرنج و شانه
  • دریچه آئورتی : بخش چپ، پایین خط فرضی گذرنده از مفصل شانه

معرفی انواع بیماری های قلبی گوسفند زنده

همانطور که در مطالب قبلی نیز در رابطه با بهداشت و نگهداری گوسفند زنده مطالبی را ارائه کردیم، بیماری های مختلفی در دام ها وجود دارد. در این بین در حیوانات نیز مانند انسان بیماری های مربوط به قلب دام وجود دارد، که این موارد و بیماری ها می تواند مشکلاتی را برای دام ایجاد کند. البته باید توجه داشت که تایید وجود بیماری های قلبی در انواع دام مانند گوسفند، بز زنده، بره، گاو و … باید توسط دامپزشک تایید شود. اما دامداران می توانند با مطالعه این مقاله نیز به اطلاعات خوبی دست پیدا کنند و به شناسایی بیماری های قلبی در دام بپردازند. البته ما در ادامه به معرفی دو بیماری شایع قلبی در بین گوسفندان خواهیم پرداخت، تا شما با این بیماری های خطرناک بیشتر آشنا شوید.

راه تشخیص سلامت قلب گوسفند

بیماری قلبی مور مور دام

یکی از بیماری های شایع قلبی در دام زنده مور مور می باشد، که می تواند عوارض و مشکلات مختلفی را برای دام به وجود بیاورد. شنیده شدن صدای اضافی در کنار صدای اول و دوم قلب می تواند نشان دهنده بیماری قلبی مور مور گوسفند باشد، که این بیماری ممکن است از دو نوع آندوکاردی یا پریکاردی باشد. در این بین باید بدانید که کم خونی، خونریزی، آشفتگی جریان خون در اثر تنگ بودن یا بسته شدن دریچه قلب، مشکلات مادرزادی و تغذیه نامناسب می توانند از عوامل بروز این نوع مشکل باشند.

بیماری قلبی تاکی کاردی

تاکی کاردی یکی دیگر از بیماری های قلبی شایع در بین دام زنده می باشد، در این بین تعداد ضربان قلب در یک دقیقه نشان دهنده وجود چنین بیماری می باشد. البته در این بین بنا به شرایط مختلفی که دام قرار دارد، ممکن است که تعداد ضربان قلب او متفاوت باشد. به این خاطر شما باید در زمان مناسب و استراحت به بررسی میزان ضربان قلب دام بپردازید تا بتوانید اطلاعات خوبی را به دست بیاورید.

گوسفند سالم

به این صورت که اگر تعداد ضربان قلب کمتر یا بیشتر از مقدار مشخص باشد، دام از عارضه قلبی برخوردار است. اغلب دلیل بروز بیماری تاکی کاردی دام وجود عفونت سپتی سمی و یا نارسایی در گردش خون می باشد. که ما برای راهنمایی بیشتر در این رابطه به ارائه تعداد ضربان قلب دام بر اساس محدوده مشخص می پردازیم، تا شما با استفاده از این اطلاعات از بیمار بودن دام مطلع شوید.

  • گاو بالغ، بیش از ۹۰ ضربه
  • گاو جوان، بیش از ۱۰۰ ضربه
  • گوساله، بیش از ۱۲۰ ضربه

در این مقاله تشخیص سلامت قلب دام به صورت تخصصی و بسیار جامع به بررسی روش تشخیص سالم بودن قلب گوسفند و همچنین بیماری های شایع قلبی دام زنده پرداختیم. تا از این طریق بتوانیم خدمت عزیزان دامدار اطلاعات بسیار دقیقی را ارائه دهیم، و آنان بر اساس این اطلاعات از گله و دام های خود نگهداری کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *