کزاز گاوی

بیماری کزاز در گاو و راه درمان آن

بیماری کزاز در گاو و راه درمان آن یکی از مقالات اختصاصی می باشد، که در رابطه با پرورش و نگهداری گاو و گوساله زنده به بررسی آن می پردازیم. گاو ها نیز مانند سایر حیوانات اهلی و انسان دارای بیماری های مختلفی می باشند، که گاه این بیماری ها می تواند باعث مرگ و میر حیوان و دام شود. به این خاطر دامداران و کسانی که به نگهداری گاو می پردازند باید اطلاعاتی بسیار جامعی را در این باره داشته باشند، تا بتوانند با این اطلاعات به بهترین شکل به نگهداری گاو بپردازند.

در این میان بیماری کزاز به عنوان یکی بیماری واگیردار و مشترک در بین انسان شناخته می شود، که شما باید با احتیاط زیادی با آن مقابله کنید. به این خاطر ما در این بخش از سایت لایوشیپ به بررسی بیماری کزاز در انواع گاو و روش درمان آن خواهیم پرداخت، تا اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری کزاز در گاو و گوساله

گاو و گوساله به عنوان یکی از محبوب ترین حیوانات اهلی به شمار می رود، که دامداران بسیار زیادی به پرورش و نگهداری از آنها می پردازند. زیرا با پرورش این نوع دام می توانند در زمان کوتاهی به درآمد و سود قابل توجهی دست پیدا کنند. در این میان البته داشتن اطلاعات کافی و جامع درباره چگونگی نگهداری این نوع دام زنده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا دامداران با داشتن اطلاعات مناسب می توانید به بهترین شکل ممکن به نگهداری و مراقبت از گله گاو خود بپردازید. در این میان بیماری کزاز به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های موجود در بین گاوها شناخته می شود، که در بعضی از مواقع باعث مرگ دام خواهد شد.

نشانه کزاز در دام

به این خاطر ما در ادامه سعی داریم تا به صورت کلی و کامل به معرفی بیماری کزاز گاوی بپردازیم. تا شما بیشتر با علائم این نوع بیماری در دام و همچنین روش های درمان کزاز در گاو آشنا شوید. و بتوانید با این اطلاعات بهتر به نگهداری و پرورش گاو و گوساله بپردازید و از این اطلاعات در شرایط مختلف استفاده کنید.

اهمیت دامداری در ایران

حیوانات اهلی مانند گاو و گوساله از جهات مختلفی دارای اهمیت می باشند، و افراد جامعه می توانند از محصولات و فرآورده های لبنی آن استفاده کنند. در این میان گاو دارای مقادیر بسیار زیادی شیر می باشد، که این ماده از مواد معدنی و پروتئین غنی می باشد و شما می توانید برای استحکام استخوان و درمان بعضی از بیماری ها از آن استفاده کنید.

نشانه کزاز در گاو

همچنین شما می توانید با استفاده از شیر گاو به محصولات لبنی متفاوتی مانند ماست، پنیر، کره و … دست پیدا کنید، و با فروش آنها به درآمد خوبی دست پیدا کنید، چرا که مقدار شیر گاو به نسبت شیر گوسفند زنده بیشتر می باشد. از سوی دیگر می توانید با قصابی گاو و گوساله مقادیر زیادی گوشت با کیفیت را به دست بیاورید. با این تفاسیر می توان گفت که گاو و گوساله به عنوان عوامل اصلی محصولات لبنی و گوشت قرمز در سطح کشور شناخته می شوند.

وجود بیماری کزاز در گاو

کزاز به عنوان یکی از بیماری های بسیار خطرناک و مشترک در میان حیوانات و انسان شناخته می شود. عامل اصلی بیماری کزاز یک باکتری به نام  کلستریدیوم تتانی می باشد. این نوع باکتری می تواند از راه های مختلفی وارد بدن انسان شود و علائم این بیماری را به وجود بیاورد. این باکتری بعد از ورود به بدن میزبان علائم خاصی را به وجود می آورد که این امر باعث می شود تا از نظر بدنی دام با ضعف روبرو شود. در میان پستانداران و حیوانات اسب نسبت به سایر حیوانات در برابر این باکتری حساس تر می باشد و بعد از آن گاو، گوسفند و انسان در برابر این نوع باکتری مضر آسیب پذیر هستند.

کزاز

ابتلا به این نوع بیماری از روش های مختلفی صورت می گیرد، در این بین انسان از طریق آلودگی زخمی، آلودگی ناف و … به این نوع بیماری مبتلا خواهد شد. در حیوانات مختلف نیز ابتلا به این بیماری از طریق خوردن علوفه آلوده صورت می گیرد. اغلب این نوع باکتری در مدفوع و همچنین خاک آلوده دیده می شود، و چنانچه دام در مراتع و زمین های آلوده به چرا بپردازد ممکن است که به این بیماری مبتلا شود. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که امکان ابتلا به این بیماری در هنگام زایمان وجود دارد.

علائم بیماری کزاز در دام

تمامی بیماری ها در دام ها دارای علائم خاصی می باشد، که دامداران با شناخت این علائم متوجه نوع بیماری و مشکل دام می شوند. در این بین دوره بیماری کزاز در دام و حیوان بین 5 الی 10 روز می باشد، که در این مدت زمانی دام زنده بسیار شدید بیمار می شود و علائم خاصی را نشان خواهد داد. به این خاطر ما در ادامه به صورت کلی و دقیق به معرفی و بررسی علائم بیماری کزاز در انواع دام خواهیم پرداخت، تا اطلاعات دقیق و بسیار خوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

 • سفت شدن فک دام
 • انقباض عضلات سر و صورت
 • سفت شدن پاهای دام
 • یبوست
 • برافراشتن دم به سمت بالا
 • ریزش ترشحات و بزاق
 • نعره کشیدن دام همچون اسب
 • ایجاد پلک سوم روی قسمتی از چشم
 • بروز حالتی همچون زدن خنده‌های شیطانی
 • افزایش درجه حرارت بدن
 • تشنج
 • انحراف دم

راه پیشگیری از ابتلا به بیماری

راه و روش بسیار ساده ای برای پیشگیری دام و گله از ابتلا به بیماری کزاز وجود دارد. به این صورت که شما باید جلوگیری از بیماری کزاز در گاو و گوساله خوراک و علوفه بهداشتی و پاک را به دام بدهید. همچنین اگر جای زخم و جراحاتی بر روی بدن دام و گاو وجود دارد باید به صورت مرتب و با دقت به ضد عفونی اطراف و محل جراحت بپردازید. در نظر داشتن راه های پیشگیری برای جلوگیری از ابتلا بهتر است، چرا که در صورتی که گاو نژاد سمینتال و نژاد های معروف به این بیماری مبتلا شوند، دامدار متضرر خواهد شد.

علائم کزاز گاوی

همچنین در زمان اخته کردن و دم بری نیز باید از ابزار ضدعفونی شده و تمیز استفاده کنید، تا دام به این بیماری مبتلا نشود. در این میان باید توجه داشت که تزریق واکسن کزاز بهترین و مهمترین روش پیشگیری این نوع بیماری می باشد. زیرا این واکسن با داشتن زهرابه باکتری اجازه رشد و تکثیر به باکتری کزاز را نخواهد داد، همچنین عمل واکسیناسیون باید سه هفته یک بار انجام شود.

راه درمان بیماری کزاز

در مباحث بالا به صورت کامل بیماری کزاز و علائم مربوط به آن را مورد بررسی قرار دادیم. در این بخش نیز برای بالا بردن اطلاعات شما دامداران عزیز به بررسی موضوع درمان بیماری کزاز در انواع دام خواهیم پرداخت. از روش های موثر درمان این نوع بیماری استفاده از سرم ضد کزاز و همچنین استفاده از  پنی سیلین و داروهای شل کننده عضلات و آرامبخش می باشد. همچنین قرار دادن دام مبتلا به کزاز در زیر نور کم و ضد عفونی کردن محیط و همچنین جراحات دام می تواند اثرات مثبت و خوبی را به وجود بیاورد.

در این مقاله بیماری کزاز در گاو و راه درمان آن به صورت جامع و اختصاصی به معرفی این نوع بیماری پرداختیم. همچنین به ارائه راهکارهای درمان و پیشگیری از ابتلا شدن به این بیماری اشاره کردیم، تا دامداران عزیز بتوانند با این اطلاعات به درستی به پرورش و نگهداری از گله و گاو و گوساله خود بپردازند و به نتایج خوبی نیز دست پیدا کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *