بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان

بهترین گوسفندان چند قلوزا از نژاد ایرانی و خارجی همواره مورد توجه دامداران هستند، تا با استفاده از پرورش این نژاد ها بتوانند تعداد گله خود را افزایش دهند. پرورش این نوع دام ها می تواند نهایت استفاده از گوسفندان در جهت سودآوری و درآمد زایی باشد، چرا که نگهداری هر راس از بهترین گوسفندان ژن دار برابر است با دریافت بازدهی چندین برابر در مقایسه با نژاد های تک قلوزا و معمولی. در ادامه برای آشنایی بیشتر دامداران با این دام ها و افزایش اطلاعات شما کاربران عزیز به معرفی چند نمونه می پردازیم. همچنین موضوع قیمت گوسفندان را برای میش و قوچ بررسی می کنیم.

در این بخش سعی میکنیم انواع نژاد دوقلوزا، سه قلوزا و چند قلو را برای آشنایی بیشتر شما معرفی کنیم.

معرفی گوسفندان چند قلو زا در ایران و جهان

شرایط نگهداری از این نژاد ها و هزینه هایی که صرف پرورش آنها می شود، با سایر نژاد ها تقریبا یکسان می باشد. قیمت گوسفندان چند قلوزا در مقایسه با سایر گونه های دام بیشتر می باشد. چرا که امکان سودآوری بیشتری را نیز فراهم می آورند. فرش بره ها به تعداد بالا و یا پرورش آنها تا زمان بالغ شدن می تواند این امکان را فراهم کند که دامدار از فروش هر بره هزینه قابل توجهی را دریافت کند.

فرض کنید یک راس گوسفند چند قلوزا دارید که در هر بار زایش می تواند چندین بره متولد کند، شما برای یک راس هزینه صرف کرده اید و در مقابل چندین بره دریافت کرده اید. و در سوی دیگر چندین راس دام با هزینه های بالا دارید که تک قلوزا هستند و رایش چند عدد از این نژاد های معمولی برابر است با تعداد بره های یک دام چند قلوزا در یک بار زایش. مطمئنا با توجه به مقدار هزینه ای که برای پرورش چندین راس میش صرف می شود بسیار بیشتر از هزینه نگهداری یک راس دام ژن دار می باشد. بنابراین بهتر است برای کاهش هزینه ها و در نتیجه دریافت سود بیشتر نسبت به خرید بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا اقدام نمایید.

بهترین گوسفندان چند قلوزا در جهان

قیمت گوسفندان چند قلوزا

خرید گوسفندان چند قلوزا در ایران با توجه به مزایایی که به نسبت سایر دام ها دارد، در حال افزایش است. صرفه اقتصادی، افزایش سریع گله دام، صرف وقت کمتر، در اختیار داشتن بره هایی با خاصیت چند قلوزایی و … سبب شده است تا خرید این نژاد ها روند صعودی داشته باشد. قیمت روز گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان به نسبت تغییراتی که در بازار سایر نژاد ها و مواد خوراکی آنها و … رخ می دهد می تواند متغیر باشد.

در صورتی که نرخ سایر نژاد ها در بازار با افزایش مواجه شود، مطمئنا نرخ گوسفندان چند قلوزا ایرانی و خارجی نیز با افزایش همراه خواهد شد. چرا که تعرفه اعلامی از سوی نهاد های ناظر برای دام های معمولی که تک قلوزا هستند و بیشتر برای کشتار و ذبح مورد استفاده قرار می گیرند اعلام می شود. این دام ها با داشتن ویژگی های بیشتر به نسبت افزایشی که برای سایر نژاد ها اعلام می شود، با افزایش چند درصدی مواجه خواهند بود.

قیمت بره چند قلوزا

بره هایی که حاصل تلاقی نژادهای چند قلوزا می باشند، بیشتر مورد توجه دامداران هستند. از آنجایی که هزینه خرید گوسفندان بالغ سنگین می باشد، بیشتر افراد سعی می کنند بره گوسفند چند قلوزا را خریداری کنند. اما باید بگوییم که برخی هزینه های لازم را برای خرید دارند اما باز بره را ترجیح می دهند. دلیل این کار هم علاوه بر مناسب بودن قیمت بره چندقلوزا ، افراد می توانند خودشان به صورت حرفه ای به بره ها رسیدگی کرده و آنها رو خوب تغذیه کنند. این کار سبب خواهد شد که بعد از گذشت مدت زمان لازم بره ای که به گوسفند تبدیل شده آمادگی لازم را برای آبستن شدن داشته باشد.

انواع نژاد گوسفندان چند قلو زا در ایران

انواع دام زنده در ایران وجود دارند که بنا به داشتن ویژگی های مختلف در مناطق متنوع و نژاد های گوناگونی گسترده شده اند. طبق برآورد های سازمان دامپزشکی و سایر نهاد های مربوطه، 29 نژاد مختلف که هر کدام نیز دارای واریته ها و فنوتیپ های متنوعی می باشند، در ایران شناخته شده اند و به عنوان دام بومی ثبت شده اند. در این میان برخی دارای خاصیت زایش چندین بره در هر بار زایمان هستند، که در جهت آشنایی بیشتر شما در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

گوسفندان دو قلوزا

گوسفند افشاری

گوسفند اصیل افشار یکی از برترین دام های ایرانی می باشد که با داشتن ویژگی های متنوع و منحصر بفرد در میان نمونه دام های برتر قرار گرفته است. این دام در دسته دام های گوشتی با وزن بالا قرار گرفته است و در زمینه تولید شیر و پشم نیز بسیار فعال می باشد. گوسفند افشار دو قلوزا در میان دام های ایرانی معروف می باشند، چرا که توانایی دو قلوزایی در این نژاد وجود دارد. درصد زایش به صورت دو قلو برای این دام در حدود ده درصد می باشد.

ویژگی های این دام در مقایسه با سایر نژاد های ایرانی بسیار زیاد می باشد. به طوری که سطح پراکنش آن تنها منحصر به منطقه خاصی نمی باشد و در استان هایی همچون اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، آذربایجان غربی و شرقی، کرمانشاه و … پرورش داده می شود. جهت استعلام قیمت بهترین نژاد گوسفند چند قلوزا در ایران از نوع افشاری می توانید با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

در اینباره بخوانید: قیمت گوسفند زنده

گوسفند شال

دوستانی که به دنبال خرید گوسفنده چند قلوزا در ایران هستند می توانند گوسفند شال را در نظر داشته باشند. این نژاد با داشتن ویژگی هایی نظیر وزن بالا در مقایسه با سایر گونه ها، تولید شیر به مقدار زیاد در روز، تولید پشم با کیفیت و … بسیار مرد توجه می باشد. خاصیت دو قلوزا بودن آن نیز سبب شده است تا محبوبیت بیشتری متوجه این نژاد شود. درصد زایش بره دو قلو در این دام نسبت به دام افشاری بیشتری است، و در حدود 40 درصد برای هر بار تولید مثل می باشد.

گوسفند چند قلوزا

گوسفندان خارجی چند قلو زا

خرید بهترین گوسفندان چند قلوزا تنها منحصر به دامداران ایرانی نمی شود، بلکه در سراسر جهان، تمایل دامداران نسبت به پرورش و نگهداری از این نژاد ها وجود دارد. دام هایی که با این عنوان در سایر کشور ها وجود دارند دارای توانایی بیشتری در این زمینه هستند، به طوری که قادر به تولد چندین بره در هر بار زایش هستند. این در حالی است که دام های ایرانی در مواردی فقط موفق به دو قلوزایی هستند. در ادامه به معرفی چند نمونه خارجی می پردازیم.

گوسفند سافولک

دام نژاد سافولک یکی از نژاد هایی می باشد که می تواند در هر بار زایش موفق به تولد چندین بره شود. علاوه بر این موارد در زمینه های دیگری نظیر تولید گوشت به مقدار زیاد، تولید شیر زیاد به صورت روزانه، تولید پشم سالیانه و … استعداد بالایی دارد. در سال های اخیر جهت افزایش توانایی این نژاد برای تولید بره های بیشتر در تمامی میش ها، برنامه های اصلاح نژاد مختلفی در نظر گرفته شده است.

بهترین گوسفند چند قلوزا

گوسفند رومانف چند قلوزا

این دام در دسته بهترین گوسفندان چند قلوزا خارجی در جهان قرار می گیرد. گوسفند رومانف معروف ترین نژاد چند قلوزا می باشد که علاوه بر کشور های اروپایی در کشور ایران نیز برای پرورش خریداری می شود. ثبت رکورد بره زایی به تعداد 7 و 9 در کشور های آمریکا و روسیه سبب شده است تا به عنوان دامی پر بازده و فوق العاده از نظر بره زایی شناخته شود. زیست بوم اصلی این دام را می توان کشور روسیه در نظر داشت و بعد از آن به سایر کشور ها صادر شده است.

معروف ترین گوسفندان ژن دار در جهان

خرید گوسفند چند قلو زا در ایران و جهان بنا به مزیت های فوق العاده ای که دارد همواره مورد توجه دامداران بوده و می باشد. در همین رابطه جستجوی کلماتی همچون خرید گوسفند ژن دار با خاصیت چند قلوزایی و … بسیار مورد توجه می باشد. لازم به ذکر است که دام هایی که خاصیت بره زایی به تعداد بالا را دارند با نام ژن دار نیز شناخته می شوند. عزیزانی که به دنبال خرید گوسفند ژن دار هستند می توانند از نژاد هایی با داشتن خاصیت بره زایی در تعداد بالا، دست به انتخاب بزنند.

علاوه بر موارد توضیح داده شده، هر یک از این نژادها دارای متوسط وزن مختص خودشان می باشند. برای کسب اطلاعات لازم درباره وزن گوسفند می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

در این باره بخوانید: وزن گوسفنده زنده

گوسفندان چند قلوزا

فلاشینگ برای چند قلوزا کردن گوسفندان

نکته بسیار مهمی که می خواهیم بعد از معرفی نژادهای مختلف به آن اشاره کنیم مربوط به عمل فلاشینگ می باشد. این مورد با انجام یک سری کارهای خاص و تغذیه مشخص سبب می شود، گوسفندانی که ویژگی چند قلوزایی را دارند، چند قلوزا شوند. نکته مورد توجه در اینجا با انجام فلاشینگ روی گوسفندانی که درصد دوقلوزایی یا سه قلوزایی پایینی دارند، به راحتی می توان این میزان درصد را افزایش داد. با این عمل شما قادر خواهید بود هر نوع نژادی را که در حال پرورش آن هستید به جیره غذایی میزان بازدهی آنها را افزایش دهید.

البته در اینباره باید بدانید که بیشتر دامدارن و افراد با تجربه سعی می کنند تنها این عمل را روی نژادهایی که امکان دو قلوزایی و بیشتر در آنها وجود دارد انجام می دهند. آنها سعی می کنند با جیره غذایی درصد باروری را افزایش داده و همچنین سبب آبستن شدن به صورت زایش چند بره در یک دوره شوند.

جفتگیری نژادهای مختلف با یکدیگر (اصلاح نژاد)

برخی از مراکز مختلف در دنیا وجود دارند که با جفت کردن نژادهای مختلف مثلا: گوسفند رومانف با گوسفند افشاری سبب می شوند نژاد جدیدی متولد شود. البته این فقط یک مثال بود که شما این مورد را به خوبی درک کنید. به طور کلی هدف از اصلاح نژاد می تواند سبب ایجاد یک نژاد جدید با میزان بازدهی بالا شود. مثال بهتر برای این حالت این است که دو گوسفند که یکی گوشتی است و یکی شیری، است را با هم ترکیب می کنند تا یک نژاد جدید با بازدهی گوشت و شیر بالا متولد شد. یکی از گزینه هایی که در اینجا در مورد آن صحبت کردیم، گوسفند سافولک است که حاصل تلاقی دو نژاد مختلف می باشد.

در اینجا بخوانید: دام زنده شهرداری

مراکز خرید گوسفند چند قلوزا در ایران

خرید این نژاد ها مورد توجه دامداران می باشد تا با استفاده از وجود این گونه ها در گله خود، در جهت افزایش جمعیت گله در کوتاه مدت اقدام نمایند و از سوی دیگر نیز بره هایی از نژاد خاص و مرغوب در اختیار داشته باشند تا برای فروش و یا پرورش جهت گسترش جمعیت دام ها از آنها استفاده کنند. مرکز خرید و فروش گوسفند چند قلو زا به صورت معتبر در تهران و بسیاری از شهر های دیگر وجود دارد که به صورت تضمینی می توانید دام مورد نظر خود را از این مراکز تهیه نمایید.

پاسخ سوال بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا در ایران و جهان چه مواردی هستند را می توانید در این مقاله بیابید. در این بخش سعی شده است تا نمونه های معروف و منحصر بفرد با داشتن این خاصیت خدمت شما عزیزان معرفی گردد. مجموعه لایو شیپ در زمینه ارائه این نژاد های چند قلوزا ایرانی هیچ گونه فعالیتی ندارد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی ارائه شده است.

4 پاسخ
 1. مرتضی نقدی
  مرتضی نقدی گفته:

  باسلام.
  ضمن تشکر از ارائه اطلاعات مفید.
  سوال اینکه مکان فروش معتبر دام را درکرمان میخاستم.آیا سازمان جهاد کشاورزی بخش دامپروری پاسخگوی ماجهت خرید یامعرفی بهترین نژاد باتوجه ب شرایط اب هوایی سردوکوهستانی هست یاباید از مرجعی دیگر جهت خرید اقدام کنم.باتشکر.
  0916***1985

  پاسخ
 2. رضا
  رضا گفته:

  با سلام گوسفند رومانف برای افزایش تعداد دام در گله و جوان شدن میانگین سنی گله بسیار تاثیر گذار هست، فقط آیا مراکز فروش معتبر که نمونه خالص این گوسفند را پرورش داده باشند وجود داره جهت خرید این نژاد؟ اگر هست میشه یه شماره تماس یا آدرس ارائه بدین، ممنون

  پاسخ
  • hadi
   hadi گفته:

   متاسفانه مجموعه با مرکز خاصی همکاری نداره. دامداران عزیزی که در زمینه فروش رومانف فعالیت دارند می توانند شماره تماس خود را جهت برقراری ارتباط در این بخش قرار دهند.
   توجه داشته باشید که لایوشیپ هیچ مسئولیتی در قبلا خرید و فروش کاربران ندارد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *