شناخت بهترین گوسفندان

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی که بیشترین بازدهی را دارند

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی می تواند بر اساس میزان توانایی ها و حد بازدهی که دارند، مشخص شود. بدون شک انواع دام زنده که در زمینه های مختلف بتوانند محصولات تولیدی و مزیت های بیشتری داشته باشند، در این لیست بالاتر از سایر نژاد ها خواهند بود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با برخی از بهترین نژادهای موجود در کشور IRAN آشنا کنیم.

لازم است بدانید که بهترین نژاد گوسفندان در ایران و در سراسر جهان می توانند از دسته های مختلف دامی همچون گوشتی، پشمی، شیری و … باشند. برخی از نژاد ها وجود دارند که علی رغم قرار گیری در یک دسته خاص، می توانند در زمینه های دیگر نیز بسیار فعال باشند و در نهایت به عنوان نژادی برتر شناخته شوند. در ادامه به معرفی چندین دام پر بازده و معروف در سطح ایران می پردازیم.

در بازار گوسفندان تهران مرکز لایو شیپ بهترین نوع گوسفند زنده گوشتی برای کشتار و قربانی به فروش میرسد.

انواع گوسفندان در ایران

تعداد نژاد گوسفندان در ایران تنها به چند مورد محدود نمی شود. بلکه تعداد زیادی از نژادهای مختلف وجود دارند که بستگی به شرایط آب و هوایی در شهر های مختلف پرورش داده می شوند. هر کشوری دارای شرایط آب و هوایی و اقلیم های مختلفی می باشد که بسیاری از جانداران در گونه ها و نژاد های متنوع در هر بخشی از آن در حال زیست هستند. این موضوع تنها منحصر به گونه های جانوری وحشی نمی باشد و حیوانات اهلی نیز در انواع مختلف در سراسر جهان به صورت متنوع وجود دارند. گوسفندان به عنوان یکی از انواع دام زنده حلال گوشت و اهلی که از سالیان دور مورد استفاده انسان می باشند نیز در نژاد های مختلف در هر منطقه ای وجود دارند.

به این صورت که برخی نژادها تنها در کشورهای خاصی امکان نگهداری و پرورش دارند. این نوع گوسفندان امکان رشد و بازدهی در دیگر کشورها را نخواهند داشت و حتی ممکن است در صورت تغییر شرایط آب و هوایی گوسفند مورد نظر تلف شود. بنابراین وقتی ما می خواهیم برای پرورش و پرواربندی گوسفندان مختلفی خریداری کنیم، باید حتما نژادی را انتخاب کنیم که در محل زندگی خودمان بیشترین بازدهی را داشته باشید.

انواع گوسفندان دنیا

شناسایی هر نوع دامی در هر کشور و منطقه ای برای دامداران لازم و ضروری نمی باشد. اما شناسایی معروف ترین نژاد گوسفندان در ایران می تواند برای هر دامداری جذاب باشد، در همین رابطه در این بخش به معرفی انواع دام زنده برتر می پردازیم. به صورت کلی برای دسته بندی انواع نژاد گوسفندان در ایران برای تمامی گونه ها دسته بندی کلی در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر می باشد:

  • گوسفندان نژاد گوشتی
  • دام شیری
  • گوسفند پشمی
  • گوسفند نژاد پوستی

نکته قابل توجهی که در این بخش وجود دارد این است که برخی نژاد گوسفندان دارای چندین ویژگی می باشند. به این صورت که یک گوسفند هم می تواند جزو نژاد گوشتی باشد و هم از نژاد شیری و حتی برخی از آنها تمام 4 ویژگی را دارا می باشند. بنابراین حالت ترکیبی در آنها وجود دارد.

هر نوع گوسفندی در هر نقطه ای از دنیا به صورت کلی در این دسته بندی ها قرار می گیرد. توجه داشته باشید که برخی نژاد ها می توانند در چند دسته بندی باشند و در زمینه های مختلف استعداد داشته باشند.

آشنایی با بهترین گوسفندان در ایران

تاریخچه پرورش و پیدایش

طبق بررسی های صورت گرفته برای اولین بار چیزی حدود ده هزار (10000)سال قبل از میلاد گونه از نژاد بز ها که در دسته بز سانان قرار دارد پرورش داده میشد. در آن زمان تنها نژاد خاصی که جزو حیوانات وحشی (بز وحشی – کوهی) وجود داشته را برای پرورش و اهلی کردن به مزارع آورده اند. از آنجایی موضوع پیدایش گوسفندان موضوعی گسترده بوده و نیاز به توضیحات بیشتری دارد، ما در اینجا تنها یه همین اطلاعات مختصر بسنده کرده و در مقالات بعدی سایت به طور مفصل در رابطه با تاریخچه گوسفندان ایرانی صحبت می کنیم.

لیست بهترین نژاد گوسفندان ایران
نوع نژاد دسته بهره دهی زیست بوم
افشاری گوشتی استان زنجان
گوسفند بلوچی پشمی و گوشتی سیستان و بلوچستان
گوسفند بلوچی پشمی و گوشتی جنوب خراسان
کردی گوشتی کردستان
نژاد بختیاری گوشتی کهگیلویه و بویراحمد
تالشی گوشتی تالش
زل گوشتی نوع بی دنبه مازندران
شال گوشتی قزوین
دالاق گوشتی گلستان
سنجابی پشمی و گوشتی کرمانشاه و کردستان
زندی پوستی و گوشتی قم
سنگسری گوشتی سمنان
لری گوشتی لرستان
قزل شیری و گوشتی آذربایجان شرقی
فراهانی پشمی و گوشتی اراک
کرمانی پشمی و گوشتی کرمان
مغانی گوشتی و شیری آذربایجان غربی
مهربانی گوشتی همدان

بهترین نژاد گوسفند ایرانی

بهترین گوسفندان در ایران می توانند بر اساس اهدافی که دامداران از خرید آنها دارند می توانند برای هر فردی متغیر باشند. در کشور ایران در حدود 29 نژاد در مناطق و انواع مختلف وجود دارند، که هر شخصی بنا به نوع هدفی که از خرید دارد می تواند یکی از این نژاد ها را به عنوان بهترین انتخاب نماید. برای مثال برخی افراد به دنبال نژاد شیری هستند و گوسفندان این دسته را به عنوان بهترین ها تلقی می کنند و عده ای دیگر به منظور بهره وری از گوشت، گوسفندان گوشتی را به عنوان برترین ها تلقی می کنند. در ادامه به صورت کلی به معرفی مشهور ترین گوسفندان ایرانی می پردازیم.

گوسفندان خارجی

دام افشاری بهترین نژاد گوسفندی ایران

گوسفند نژاد افشاری ایران به عنوان یکی از دام های سنگین دنبه با توانایی وزن گیری و رشد سریع می باشد. این دام در سطح استان های مختلف غرب تا شمال غرب وجود دارد. با توجه به اینکه بازدهی بالایی دارد و می تواند از جنبه های مختلف برای دامداران سودآوری داشته باشد، بنابراین با جمعیت بالایی در این مناطق نگهداری می شود. جمعیت بالغ بر 2 میلیون راس در شهر های مختلف استان های همدان، آذربایجان غربی و شرقی، زنجان، اردبیل و … پرورش داده می شوند.

توانایی زیاد در زمینه وزن گیری و افزایش وزن سبب شده است تا این دام به عنوان یکی از بهترین نژاد های گوسفندان گوشتی ایرانی شناخته شود. که می تواند از نظر گوشتی بازدهی خوبی داشته باشد. درصد بازدهی لاشه گوسفندی برای این نژاد در حدود 60 درصد می باشد. لازم به ذکر است که بیشتر خرید های مربوط به دام کشتار از این نژاد می باشد.

دام شال

در ادامه معرفی برترین نژاد گوسفندان ایرانی به بررسی نژاد شال می پردازیم. بدون شک یکی از دام هایی که توانایی رقابت با دام قزل افشار را داشته باشد که بالاتر در مورد آن توضیحات لازم را ارائه دادیم، نژاد شال می باشد. خصوصیات مشابه و بسیار نزدیک به هم در این دو جنس وجود دارد. تنها تفاوت آنها از نظر نوع زیست بوم و رنگ بندی می باشد. لازم به ذکر است که این دام به همراه دام افشار برای کشتار و پرواربندی بسیار مورد توجه هستند و خرید های بالایی برای نژاد های نامبرده صورت می گیرد. گوسفنده شال می تواند از نظر شیردهی، تولید پشم و تولید گوشت با کیفیت بسیار خوب عمل کند.

لازم است در اینجا نکته ای را خدمت شما اعلام کنیم. از آنجایی که دو نژاد افشاری و شال دارای ویژگی های مشابه زیادی هستند، در بخش مقایسه گوسفند افشاری با گوسفند شال می توانید اطلاعات لازم درباره آن ها را مطالعه کنید.

دام زنده شال

بررسی نژاد افغان: گوسفندان افغانستان

گوسفندان نژاد کردی

گوسفند کردی به دلیل ویژگی های خوب و مناسبی که دارد در دسته بهترین گونه گوسفندان ایران قرار گرفته است. با توجه به اینکه این نژاد می تواند در صورت مهیا بودن شرایط در کمترین زمان ممکن به وزن قابل توجهی دست پیدا کند، به همین دلیل این نژاد هم در دسته گوسفندان گوشتی ایرانی قرار گرفته است. این دام نیز در مواردی با دام افشاری دارای وجوه تشابه مختلفی است. خرید و فروش این نوع نیز به دو منظور کشتار و ذبح، و یا پروار بندی صورت می گیرد.

گوسفند سنجابی

پر جمعیت ترین نژادی که در بین شهر های استان کرمانشاه و به خصوص ایلات و عشایر این منطقه نگهداری می شود، دام سنجابی می باشد. این نوع علاوه بر اینکه می تواند در زمینه تولید گوشت بسیار خوب عمل کند، می تواند پشم مرغوب و با کیفیتی نیز تولید نماید که برای استفاده در صنایع متنوع بسیار کاربردی و پر طرفدار باشد تا در دسته برترین گوسفندان پشمی نیز باشد. تیپ های زردی، کلول، کژل جزو تیپ های مختلف این نژاد هستند.

دام مغانی

داشتن گوشت با کیفیت و عاری از چربی های اضافه سبب شده است تا دام دشت مغان بسیار پر طرفدار باشد. بهترین نژاد گوسفندان ایران شامل این مورد نیز می شود. وجود مراتع زیاد و گسترده در منطقه ای که این دام در آنجا پرورش داده می شود، امکان وزن گیری سریع را برای آن فراهم آورده است. تولید منظم شیر به صورت روزانه در کنار استعداد وزن گیری سریع سبب شده است تا این دام در زمره برترین ها باشد.

دام دشت مغان

گوسفندان سنگسری

با توجه به اینکه این دام در مناطق گرم و معتدل پرورش داده می شود، بنابراین بیشترین میزان بازدهی را در این مناطق خواهد داشت. منطقه اصلی پرورش این دام سنگسر در حوالی سمنان می باشد. جمعیت 100 هزار راسی که در مناطق مختلف پراکنده شده اند می تواند نشانه خوبی برای بازدهی بالای این دام باشد. این دام در زمینه تولید شیر و سرعت رشد بالا بسیار مورد توجه می باشد.

نژاد فراهانی

برترین نژاد گوسفندان در ایران شامل گونه فراهانی نیز خواهد بود. کیفیت بالای پشم در این نژاد سبب معروفیت آن شده است. این نوع پشم در بسیاری از مصارف کاربرد دارد. علاوه بر این مورد، از نظر بازدهی لاشه گوشتی نیز بسیار مورد توجه می باشد. شهر هایی همچون آشتیان، اراک و فراهان را می توان منطقه اصلی پرورش و زیست این دام در نظر داشت. دامدارانی که نسبت به پرورش آن اقدام می نمایند می توانند از فروش پشم، شیر و همچنین فروش دام برای ذبح درآمد قابل توجهی داشته باشند.

معرفی نژادهای چندقلوزا: بهترین نژاد گوسفندان چند قلوزا

نژاد گوسفندان کرمانی

گوسفندان کرمانی نیز شرایط مشابهی با گونه فراهانی دارند. شرایط زیست یکسان برای هر دو وجود دارد. این دام نیز مختص ماندگاری در شرایط گرم و خشک می باشد. بازدهی از نظر پشمی و گوشتی می تواند در این دام بسیار مورد توجه باشد. داشتن جثه متوسط در این دام سبب شده است تا بتواند از نظر بازدهی گوشتی نیز مورد توجه باشد. گوشت با کیفیت و با چربی کم را می توانید از ذبح این مورد به دست بیاورید.

گوسفند کرمانی

گوسفندان زل

این نژاد را می توان متفاوت ترین مورد در بین بهترین نژاد گوسفندان ایرانی دانست. با توجه به خصوصیاتی که دارد از جمله داشتن دم به جای دنبه، بسیاری این گونه را حد واسط بین گوسفندان وحشی و اهلی می دانند. استعداد وزن گیری به مقدار بالا در کوتاه مدت در این دام وجود دارد. قدرت تولید شیر و پشم در این نوه به نسبت تولید گوشت کمتر می باشد. درصد باروری و دوقلوزایی بالا در این نژاد نیز مورد توجه دامداران می باشد.

نژاد گوسفندان بلوچی

تولید پشم مرغوب و با کیفیت در کنار قابلیت وزن گیری باعث شده است تا این دام در دسته گوسفندان گوشتی و پشمی قرار بگیرد. این گونه علاوه بر اینکه در قسمت هایی از ایران همچون استان های شرقی نگهداری می شود، در مناطق دیگری همچون جنوب غربی پاکستان و جنوب افغانستان نیز پرورش داده می شود. مرغوبیت جنس پشم به حدی زیاد می باشد که در صنایع ریسندگی و قالی بافی بسیار پر کاربرد است.

انواع بهترین نژاد گوسفندان ایرانی در این بخش خدمت شما کاربران عزیز معرفی گردید. تا برای خرید دام زنده بنا به هدفی که از خرید دارید، با آگاهی کامل نسبت به انجام این کار اقدام کنید. جهت سفارش گوسفند زنده برای کشتار و قربانی کردن با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

تفاوت انواع نژاد گوسفندان ایران چیست

The best breed of Iranian sheep

Livestock farmers living in Iran tend to get acquainted with different breeds of sheep in Iran. Familiarity with different breeds of Iranian sheep helps ranchers to be able to buy the best breed for breeding. There are currently about 30 different breeds of sheep in Iran. In this section, we tried to introduce some of the best breeds to you.
We have to say that we only introduced good breeds. As we mentioned, the number of sheep breeds in Iran is thirty. The important point about recognizing these animals is that they each live in different parts of Iran. That is, the birthplaces of each are different and belong to different cities. Some races are only able to live in certain areas of their own.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *