انواع نژاد گاو ایرانی

بهترین نژاد گاو در ایران بر اساس شیری و گوشتی

یکی از موضوعات حائز اهمیت در زمینه دامداری مربوط به شناخت انواع نژاد گاو می باشد. دامداران به خوبی با این موضوعات آشنا هستند و میدانند که باید اطلاعات کافی در زمینه شناخت انواع نژاد گاو داشته باشند. در این بخش از مقالات وبلاگ مجموعه بزرگ لایو شیپ قصد داریم تا به بررسی جزئیات بیشتری در اینباره بپردازیم.

توجه داشته باشید که ما قبلا در رابطه با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و همچنین بهترین نژاد خارجی توضیحاتی خدمت شما همراهان عزیز ارائه کردیم. در صورتی که مقاله مربوطه را مطالعه نکرده اید می توانید بعد از مطالعه این بخش با کلیک روی لینک قرار داده شده اطلاعات مربوط به نژاد گوسفندان را نیز مطالعه فرمایید.

انواع نژاد گاو در ایران

گاو همچون دیگر دام زنده همچون گوسفند، بز، شتر و … که نیازهای انسان را برطرف می کند بسیار موثر و مفید می باشد. از این رو می توان از آن برای موارد مختلفی استفاده کرد. ابتدا باید اشاره کنیم که گاو دارای نژاد گوشتی و شیری می باشد که بر اساس نوع نژاد ممکن است برخی برای کشتار و قربانی کردن مناسب باشد و برخی دیگر بیشتر برای پرورش و تولید شیر مناسب هستند.

بهترین نژاد گاو ایرانی کدام است

بحث مهمی که در اینجا قصد صحبت درباره آن را داریم معرفی انواع نژاد گاو ایرانی هست. به احتمال خیلی زیاد شما هم میدانید که هر نوع دام زنده ای دارای نژاد های مختلفی است. بنابراین گاو و گوساله هم شامل این مورد شده و دارای نژاد های متنوعی می باشد. به طور کلی ما می توانید آنها را به دوسته بهترین گاو ایرانی و خارجی تقسیم کنیم. حال در ادامه به معرفی نژاد گاو ایرانی میپردازیم و توضیحات مختصری در رابطه با هر کدام خدمت شما ارائه میدهیم.

توجه داشته باشد که اگر قصد خرید گاو و گوساله زنده برای قربانی و کشتار را دارید، می توانید از طریق صفحه مربوط به این محصول با مشاورین بخش فروش تماس گرفته و اطلاعات لازم را دریافت کنید. انواع نژاد برای قربانی در عاشورا و تاسوعا، مراسمات مذهبی، جشن ها و عروسی، قربانی در عید و قربان و … موجود بوده و می توانید به راحتی اقدام به خرید کنید.

گاو سیستانی

یکی از انواع نژاد گاو در ایران مربوط به نژاد سیستانی می باشد که در دسته گاو گوشتی قرار دارد. میزان تولید شیر در این نوع گاو بسیار پایین است و بیشتر آن را با هدف تولید و مصرف گوشت پرورش می دهند. یکی از مهمترین ویژگی های این نوع گاو ها قابلیت افزایش وزن به صورت روزانه می باشد. وزن گیری عالی گاو نژاد سیستانی به طوری هست که به طور میانگین در روز می تواند چیزی حدود 1000 گرم افزایش وزن داشته باشد. از طرفی هم همانطور که اشاره شد مقدار شیری که این گاو تولید می کند نسبت به دیگر نژادهای شیری بسیار کم است.

گاو نژاد سیستانی

گاو نژاد تالشی

گاو تالشی همانطور که از اسم آن مشخص است، بیشتر در منطقه تالش دیده شده است. به این منظور که خاستگاه اصلی آن را می توان منطقه تالش دانست. البته باید این مورد را نیز بگوییم که هم اکنون گاو های نژاد تالشی در مناطق مختلف ایران در حال پرورش و نگهداری می باشد. این نوع مناطق و شهرها شامل گیلان، اردبیل و دیگر شهر و استان های کشور ایران دانست.

گاز تالشی را می توان در دسته گاو شیری و گوشتی قرار دارد. به این صورت که هم جزو نژاد گوشتی و هم نژاد شیری محسوب می شود. زمانی که یک دام دارای چندین ویژگی خوب باشد، آن را در دسته بهترین نژاد گاو ایرانی قرار میدهند. بنابراین نژاد تالشی جزو بهترین گاو ها است که خلاقیت زیادی در وزن گیری و تولید شیر دارد. میزان شیر در زمان شیردهی چیزی حدود هفتصد لیتر می باشد.

گاو سرابی

مورد بعدی که به بررسی آن می پردازیم مربوط به گاو نژاد سرابی می باشد. در همین ابتدا باید بگوییم که یکی از بهترین گاو های ایرانی مربوط به همین نژاد است. نژاد سرابی در دسته گاو گوشتی و شیری قرار دارد که در هر دو زمینه تولید شیر و گوشت بسیار خوب عمل می کند. یکی از نکات حائز اهمیت در این نوع گاو ها است که بیشتر در مناطق کوهستانی پرورش داده می شود. البته باید بدانید که بیشترین بازدهی این گاو در مناطق کوهستانی می باشد.

میزان تولید شیر در دوران شیردهی چیزی حدود هزار و پانصد لیتر می باشد. بنابراین همانطور که مشخص است جزو یکی دیگر از بهترین نوع گاو در کشور ایران محسوب می شود. توجه داشته باشد که در سراسر ایران گاو سرابی وجود دارد در مناطق مختلفی دامداران اقدام به پرورش و نگهداری آن می کنند.

گاو نژاد سرابی

نژاد گاو های گلپایگانی

گاو گلپایگانی یکی دیگر از انواع نژاد گاو ایرانی است که در دسته گاو شیری و گوشتی قرار گرفته است. این نژاد استعداد بسیار خوبی در وزن گیری و تولید شیر دارد. به طوری که روزانه چیزی حدود نهصد گرم افزایش وزن دارد. در دوران شیردهی گاو گلپایگان حدودا ششصد لیتر شیر تولید می کند. همان طور که از ویژگی های خوب این نژاد مشخص است می توان آن را در دسته بهترین گاو ها قرار داد.

گاو نژاد نجدی

گاو نجدی نوع دیگری از نژادها می باشد که بیشتر در مناطق خوزستان دیده می شود. از نظر ظاهری دارای رنگ قرمز حنایی بوده و بیشتر دارای همین رنگ هستند. استعداد بسیار زیادی در تولید شیر و وزن گیری دارند که همین مورد سبب می شود جزو بهترین ها در دسته گاو های گوشتی و شیری قرار بگیرد. میزان شیری که در دوران شیردهی توسط نژاد نجدی تولید می شود تقریبا پانصد الی هشتصد کیلو گرم می باشد. همچنین به دلیل استعداد وزن گیری بالا جزو نژاد گوشتی هست که از این نظر هم برای دامداران بسیار نژاد خوبی می باشد.

گاو دشتیاری

آخرین نژاد که در اینجا قصد معرفی آن را داریم مربوط به گاو نژاد دشتیاری می باشد که در دسته گوشتی و شیری قرار گرفته است. این گاو چیزی حدود هزار کیلو شیر در طول دوران شیردهی تولید می کند که مقدار قابل توجهی می باشد. همچنین از نظر تولید گوشت باید بگوییم که دارای گوشت قرمز مرغوب و بسیار با کیفیتی نیز می باشد. اگر قصد دارید گاو دشتیاری پرورش دهید، ابتدا باید اطلاعات جامعی در رابطه با آن بدست بیاورید.

توجه داشته باشید که برخی دامداران نژاد دام زنده کشتاری برای قربانی کردن جهت تولید گوشت نگهداری می کنند و برخی دیگر نژاد شیری را با هدف تولید شیر پرورش می دهند. بنابراین بر اساس نیاز و هدف خاصی که دارید می توانید اقدام به انتخاب هر کدام از آنها کنید.

بهترین نژاد گاو در ایران همانطور که مطالعه کردید شامل گزینه های مختلفی می باشد. دامداران بستگی به محل زندگی خود می توانند نژاد های مختلفی را برای پرورش و نگهداری انتخاب کنند. حتما یک دامدار به خوبی می داند که برخی نژاد ها تنها در مناطق و شرایط آب و هوایی خاصی بیشترین و بهترین بازدهی را دارند. بنابراین یکی از اولویت های شما در انتخاب انواع نژاد گاو باید مربوط به نوع شرایط آب و هوایی آنها را انتخاب کنید. ما سعی می کنیم در مقالات و آموزش های بعدی به بررسی جزئیات بیشتری در رابطه با هر کدام از نژادها بپردازیم.

لینک کوتاه یک: https://bit.ly/3Icc630

لینک کوتاه دو: https://tinyurl.com/bngdilcs

لینک کوتاه سه: https://b2n.ir/e53083

لینک کوتاه چهار: https://goosfandbama.ir/?p=841

7 پاسخ
 1. صمد
  صمد گفته:

  دیگه دامداری که نابود شد مگه نژادشم مهمه برا کسی ،نژاد خوب اختلاسه ،دزدی ،حمایت از تولید کننده برزیلی ،ساختن موشک ،از بین بردن انسان هاست ،اقازاده هاست ،حقوق نجومی

  پاسخ
 2. شرفعلی سیاوشی
  شرفعلی سیاوشی گفته:

  سی ساله دامدار هستم پدر اندر پدر دامدار بودیم نه حقوقی نه وامی نه بازنشستگی نه تفریحی نه خوشی جلوی سرما گرما باران کاه وکلش جو نهاده ی دامی زحمت وسختی در نهایت عقب افتادگی خانواده دامداران چیزی دیگر حاصل شد درمقابل خانواده های می بینی غرق در رفاه از رانت ورشوه اختلاس وهرکاری انجام دادند به خودت می گی خدایا من چه گناهی کردم اینقدر عقب افتاده شدم

  پاسخ
 3. احمد مریوان
  احمد مریوان گفته:

  با سلام ودرود ما ایرانیها از همه چیز زود خسته شده وزود انتظار داریم وزود زیر پلی همدیگر را بشرط حمایت نکردن خالی میکنیم بجای امید بجای تلاش وراهکار ناامیدی بدگوی میکنیم پس اگر پرورش گاو بد است این همه شیر از کجا میاید

  پاسخ
 4. تقی
  تقی گفته:

  من دامداری داشتم الان دیگه گاوی ندارم به خاطر بی تدبیری مسئولان برشکست شدم دیگر سرمایه برای من نمونده باید برم کارگری کنم واسه این کشور فقط دزد و دلال مهم نه تولید کننده

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *