بز مورسیا

بز نژاد مورسیانا گرانادا

بز مورسیانا گرانادا ( murcia granada goat ) یکی از معروف ترین نژاد های خارجی می باشد که بنا به داشتن خصوصیات و ویژگی های منحصر بفرد در بسیاری از کشور های جهان قابل مشاهده می باشد. افرادی که قصد خرید بز زنده دارند می توانند با کسب اطلاعات لازم در رابطه با این نژاد، نسبت به انجام این کار اقدام نمایند.

بز ها همچون گوسفندان، حیوانات اهلی مفیدی هستند که بخش بزرگی از نیاز های انسان را در زمینه های مختلف، رفع می کنند. تولید شیر، گوشت و … در مقدار زیاد برای تامین نیاز های انسان سبب شده است تا جمعیت بزرگی از بز ها در سراسر جهان برای پرورش در نظر گرفته شود.

معرفی بز مورسیانا گرانادا

زیبایی این دام در کنار شیردهی بسیار زیاد آن سبب شده است که بسیاری از دامداران در نقاط مختلف جهان نسبت به پرورش آن اقدام کنند. خاستگاه و زیست بوم اصلی این بز را کشور اسپانیا می دانند، چرا که تاریخچه نگهداری از این نژاد به قرن 16 میلادی در بسیاری از مناطق این کشور باز می گردد. علاوه بر این کشور در نقاط دیگری نظیر موسیا، آمریکای لاتین، آلمریا، گراناتا و … این دام پرورش داده می شود، تاریخچه ورود به آمریکا را می توان قرن 19 میلادی در نظر داشت.

خرید بز مورسیانا

قیمت گوسفند زنده به نسبت بز همواره مقدار بیشتری می باشد، با توجه به این موضوع و همچنین توانایی بیشتر بز در تولید شیر و امکان پرورش آن در کنار گله های گوسفند، دامداران زیادی نسبت به پرورش آن روی می آورند. چرا که می توانند با هزینه کمتر تعداد بز های بیشتری خریداری کنند. از سوی دیگر نیز شیر بیشتری دریافت کنند. گوشت بز نیز جزو پر مصرف ترین انواع گوشت های قرمز می باشد که می تواند خرید بالایی در بازار داشته باشد. با توجه به این توضیحات پرورش نژاد های معروف و مناسب همچون بز مورسیا گرانادا، مورد توجه افراد می باشد.

خصوصیات ظاهری

رنگ بندی این نژاد اولین مورد برای شناسایی آن می باشد، به طوری که بز های سفید رنگ به صورت کلی از این دسته نیستند و مواردی با داشتن رنگ سیاه یا قهوه ای ماهونی در این نژاد قرار دارند. داشتن پوست زیبا و براق از سایر ویژگی های این دام می باشد. گوش های لوله ای و ایستاده که با رنگ بدن یکسان می باشند، از جمله مشخصه های آن هستند. دارای اندازه متوسطی هستند به طوری که متوسط قد بز جنس نر در حدود 76 سانتی متر و میانگین قد بز ماده در حدود 70 سانتی متر است.

شناخت بز مورسیانا گرانادا

قسمت دم در این نژاد همچون سایر بز ها می باشد و به صورت ایستاده و با اندازه متوسط می باشد. شاخ در این نژاد دیده می شود، که اکثرا در  زمان برغاله بودن و در 3 هفتگی چیده می شود تا از رشد آن جلوگیری به عمل آید. داشتن پا های محکم این امکان را به این بز ها داده است تا بتوانند به راحتی در مناطق صعب العبور، کوه پیمایی کنند. همچنین پستان های بزرگ آنها سبب تسهیل شیردوشی و تولید حجم بیشتر شیر شده است.

وزن بز نژاد مورسیا

عوامل زیادی در تعیین وزن گوسفنده زنده و بز زنده که شرایط زیست و تغذیه یکسانی دارند، موثر هستند. از جمله این موارد می توان به زیست بوم و اقلیم متناسب با شرایط دام اشاره کرد. در صورتی که دام در محیط و آب و هوای مخالف رشد خود قرار بگیرد و تغذیه نامناسبی نیز داشته باشد، بدون شک دچار افت وزنی خواهد شد. بز مورسیا نر در حدود 50 الی 60 کیلوگرم و جنس ماده نیز بین 40 الی 50 کیلوگرم وزن دارد.

قیمت بز مورسیانا گرانادا

بازدهی گوشتی این نژاد نیز بسیار خوب می باشد و در حدود 50 درصد می باشد. به طوری که در صورت ذبح یک بز بالغ از این نژاد، می توانید در حدود 25 الی 30 کیلوگرم گوشت به دست بیاورید. مناطق گرم و نیمه خشک بهترین اقلیم برای پرورش این نژاد هستند، بنابراین در صورت پرورش بهتر است در چنین محیطی نگهداری شوند تا با رشد مناسب به وزن خوبی نیز برسند.

خصوصیات تولیدی

تولید روزانه شیر در این نژاد در حدود 2 الی 3 کیلوگرم می باشد، که بدین ترتیب می توان شیردهی بین 500 الی 1000 کیلوگرم را در هر دوره شیردهی در نظر داشت. چربی شیر بز مورسیا در حدود 5 درصد می باشد و میزان پروتئین موجود در آن نیز حدود 3 درصد می باشد. با توجه به اینکه این نژاد زود به بلوغ می رسند، بنابراین توانایی این را دارند که در حدود 1 سالگی در جنس نر و در حدود 18 ماهگی در جنس ماده، فرآیند تولید مثل را آغاز کنند.

بز نژاد مورسیا

تولید مثل

درصد دو قلوزایی در این نژاد بسیار بالا می باشد به صورتی که بسیاری از بز های ماده در این دسته، در هر بار زایش موفق متولد کردن دو بزغاله می شوند. 148 تا 155 روز را می توان طول دوره آبستنی این بز ها دانست. به عنوان یکی از بز هایی که درصد باروری و دو قلوزایی بالایی دارند، بسیار مورد توجه دامداران می باشند.

بز مورسیانا گرانادا به عنوان یکی از بهترین نژاد بز ها در جهان شناخته می شود، که می تواند بازدهی زیادی برای دامداران داشته باشد. جهت خرید انواع دام زنده برای کشتار با مناسب ترین قیمت، می توانید با شماره های داخل سایت در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *